Zmiany w rządzie - Komentarz walutowy z dnia 08.01.2018

W ciągu nadchodzących dni ma dojść do zmian w rządzie. Nie znamy jednak żadnych szczegółów. Słabsze dane z Europy. Wenezuela po tym jak niewypłacalność wyrzuciła ją z rynków finansowych chce emitować kryptowaluty.


Maciej Przygórzewski

Nadchodzi rekonstrukcja rządu

Długo odkładane zmiany mają się odbyć jutro rano. Wedle źródeł wewnątrz partii rządzącej decyzje premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić jeszcze przed wylotem do Brukseli. Zastanawiające jest, że wszyscy mówią o “dosyć głębokich” zmianach, a na razie nie wiadomo jakich resortów miałyby one dotyczyć. Prawdopodobne jest, że powołany zostanie nowy minister finansów, żeby odciążyć obecnego premiera, który wciąż pełni tą funkcję. Jak reagują rynki? Dzisiaj od rana oglądamy co prawda wycofywanie się od złotego, ale równie dobrze może być to korekta ostatnich umocnień. Sama osoba nowego ministra o ile taki się pojawi nie powinna jednak budzić dużych emocji. Wątpliwe jest by Mateusz Morawiecki wpuścił na to stanowisko kogoś do kogo nie ma dużego zaufania.

Dane z Europy

Dzień rozpoczęły dane z Niemiec. Wyniki zamówień w przemyśle wypadły gorzej od oczekiwań inwestorów co spowodowało spadki na głównej parze walutowej. W rezultacie pierwszy raz w tym roku zobaczyliśmy poziom poniżej 1,20. Gorzej wypadła też produkcja przemysłowa z Węgier. W rezultacie pociągnęła ona za sobą forinta, który wyraźnie osłabiał się po tych danych. Dane na temat inflacji konsumenckiej ze Szwajcarii przeszły właściwie bez echa. W skali roku wynosi ona zaledwie 0,8% zatem perspektywa potencjalnych wzrostów stóp procentowych wciąż jest odległa.

Wenezuela naprawdę chce emitować kryptowalutę

Jeszcze nie tak dawno wiadomość o wprowadzeniu do obiegu petro zapowiadana przez prezydenta Nicolasa Maduro była traktowana jako zagranie czysto wizerunkowe. Każde 1 petro ma być zabezpieczone 1 baryłką ropy. Biorąc pod uwagę, że cena tamtejszej ropy dochodzi do 60 dolarów oraz fakt, że ma być wyemitowanych 100 milionów petro, rząd spodziewa się pozyskać 6 miliardów dolarów. O ile oczywiście będą chętni na zakup 100 milionów. Kwota ta odpowiada przeszło 1 rocznemu wydobyciu. Kraj ten w końcu oprócz kryzysu rządowego ma również bardzo poważne problemy gospodarcze, z powodu których ogłosił zresztą niewypłacalność.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.