Krajowa gospodarka wciąż z przestrzenią do wzrostu.

Świetna wyniki indeksów PMI Chinach oraz Eurostrefie. Polski przemysł jest w najlepszej sytuacji od 3 lat i ma jeszcze przestrzeń do wzrostu. Szybki wskaźnik krajowej inflacji wskazał na większy niż się spodziewano spadek dynamiki cen w grudniu. Wieczorem opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.


Michał Sikora

Znakomite wyniki indeksów PMI w Chinach oraz krajach Europy umocniły wczoraj notowania walut krajów rozwijających się, a zatem i złotego. Wskaźnik dla Eurostrefy osiągnął w grudniu najwyższą wartość w historii, potwierdzając, iż gospodarka Starego Kontynentu rozwija się w najszybszym tempie od 20 lat.

Natomiast koniunktura w polskim przemyśle jest najlepsza od 3 lat, a mimo to wartość indeksu pozostaje relatywnie niska w porównaniu z innymi państwami UE, więc potencjalnie istnieje jeszcze przestrzeń do dalszego rozwoju. W konsekwencji kurs euro zbliżył się do testu majowych minimów, których przełamanie otworzyłoby drogę do okolic 4,10. Drugim czynnikiem sprzyjającym wycenie walut wschodzących na początku nowego roku stał się piątkowy odczyt inflacji w Niemczech, który wskazał na niższy niż się spodziewano spadek cen w największej europejskiej gospodarce.

Taka informacja może zacząć podnosić oczekiwania inwestorów odnośnie terminu zakończenia programu skupu aktywów i wywierać presję na EBC na szybszą podwyżkę stóp procentowych. Podobne wymagania zaczynają pojawiać się w odniesieniu do Banku Japonii, co razem prowadziło wczoraj do dalszej wyprzedaży dolara i pogłębienia ostatnich minimów. Wstępny odczyt grudniowej inflacji w Strefie Euro zostanie opublikowany w najbliższy piątek.

Tymczasem dziś od rana obserwujemy pewne odreagowanie. Złoty słabnie, prawdopodobnie również z powodu pozycjonowania się inwestorów przed danymi o krajowej inflacji w grudniu, gdyż spodziewano się znacznego spadku dynamiki cen. Opublikowany przed momentem odczyt potwierdził te oczekiwania, a inflacja okazała się nawet niższa od prognoz wynosząc 0,2% mdm i 2,0% rdr wobec szacunków na poziomie odpowiednio 0,3% i 2,1%. Pierwsza reakcja rynku jest jednak tylko minimalnie niekorzystna dla wyceny złotego.

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie wieczorna publikacja protokołu z posiedzenia FOMC, podczas którego co prawda podniesiono stopę procentową, ale przy aż 2 głosach sprzeciwu. Poza tym J. Yellen bardzo niepewnie wypowiadała się na temat inflacji oraz skutków reformy podatkowej. W piątek natomiast rynek otrzyma tradycyjnie istotny raport z amerykańskiego rynku pracy. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,5440 / 3,5738
EUR/PLN – 4,1557 / 4,1838
USD/PLN – 3,4541 / 3,4842
GBP/PLN – 4,6778 / 4,7209
EUR/USD – 1,1966 / 1,2058

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

3. stycznia:
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

4. stycznia:
2:45 Chiny Indeks PMI usług
10:00 Eurostrefa Indeks PMI usług
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI usług
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
15:45 USA Indeks PMI usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl