FOMC napędzi dolara.

Złoty pozostaje mocny, ale w granicach przyzwolenia. Piątkowe payrolls’y lepsze od oczekiwań, ale martwi wciąż niska dynamika wynagrodzeń. Najbliższy tydzień przyniesie posiedzenia kluczowych banków centralnych świata oraz unijny szczyt w sprawie Brexitu.


Michał Sikora

Odwrót od dolara po piątkowej publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy oraz decyzja agencji Fitch o utrzymaniu dotychczasowego ratingu Polski wzmocniły złotego, jednak kolejny raz tylko w granicach przyzwolenia. Polskiej walucie brakuje siły do zdobycia nowych szczytów, a co nie chce rosnąć, musi nieuchronnie zacząć spadać. Podtrzymujemy zatem scenariusz korekty notowań w najbliższych tygodniach. Chyba że seria posiedzeń kluczowych banków centralnych świata wytworzy mocno pozytywny klimat wokół walut krajów rozwijających się, co jednak wydaje się mało prawdopodobne.

Aprecjacja dolara została chwilowo powstrzymana przez piątkowe dane z rynku pracy. Co prawda przyrost nowych miejsc pracy jest więcej niż satysfakcjonujący, ale nastroje psuje wciąż niska dynamika wynagrodzeń. Po korekcie danych okazało się, iż w październiku płace Amerykanów nawet spadły.

Mimo problemów z inflacją Fed cały czas wykazuje mocne przywiązanie do swojej projekcji tempa podwyżek stóp procentowych w kolejnych lata i prawdopodobnie nie inaczej będzie tym razem. W środę Rezerwa Federalna dokona kolejnej podwyżki kosztu pieniądza, a jeśli zechce uwzględnić wpływ zbliżającej się reformy podatków, to tempo zacieśniania pasa w kolejnych latach może nawet przyspieszyć. W konsekwencji wpływ środowego komunikatu Fed powinien być pozytywny lub mocno pozytywny dla dolara, co tradycyjnie niekorzystnie odbiłoby się na notowaniach złotego.

Kolejne dni na rynkach finansowych zapowiadają się niezwykle ciekawie. Poza szeregiem odczytów istotnych danych makro, inwestorów czekać będą jutrzejsze expose nowego - starego premiera Morawieckiego, a poza posiedzeniem Fed również spotkania EBC, Banku Anglii oraz Narodowego Banku Szwajcarii. Ponadto, z końcem tygodnia w Brukseli odbędzie się unijny szczyt, który ma zatwierdzić poczynienie przez Brytyjczyków „wystarczających postępów” w negocjacjach w sprawie Brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,5955 / 3,6233
EUR/PLN – 4,1957 / 4,2138
USD/PLN – 3,5511 / 3,5811
GBP/PLN – 4,7447 / 4,7918
EUR/USD – 1,1735 / 1,1826

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. grudnia:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
14:00 Polska Bazowa inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl