Rada Podtrzymała Przecenę.

RPP podtrzymała gołębie nastawienie, wspierając przecenę złotego. Eurodolar słabnie wobec oczekiwań na pomyślne zakończenie procesu reformy podatkowej w USA. Premier May wróciła z Brukseli bez porozumienia w sprawie Brexitu. Dziś publikacja raportu ADP o zmianie zatrudnienia, która ustawi nastroje przed piątkowym odczytem tzw. payrolls’ów.


Michał Sikora

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stanowiska w kwestii polityki stóp procentowych, wspierającym tym samym stopniową przecenę złotego. Na wczorajszym posiedzeniu stopy procentowe pozostawiono na niezmienionym poziomie i podtrzymano przywiązanie do scenariusza stabilizacji stóp procentowych do końca przyszłego roku.

Z komunikatu po posiedzeniu oraz wypowiedzi prezesa A. Glapińskiego można wnioskować, iż pomimo świetnych danych makro z polskiej gospodarki, Rada bardziej niż inflacji obawia się powrotu deflacji. Jednocześnie podjęto decyzję o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej z 1,35% do 0,5%, która w połączeniu z wcześniejszym ustaleniem zerowej stopy rezerwy obowiązkowej od środków pozyskanych na co najmniej 2 lata, ma wspierać depozyty długoterminowe i budowanie polskiego kapitału.

Podsumowując, gołębi komunikat RPP w pewnym zakresie stanowi rozczarowanie dla rynku, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wzrostu wyceny dolara na bazie oczekiwań pomyślnego zakończenia reformy podatkowej i dzięki temu utrzymania tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Czynniki te przemawiają zatem za kontynuacją korekty notowań złotego w ostatnich tygodniach roku.

Tymczasem, wspomniany dolar umacnia się na szerokim rynku względem euro. Okazało się, iż w piątkową wiadomość, związaną z zeznaniami M. Flynn’a w sprawie powiązań D. Trump’a z Rosją, wkradł się błąd dziennikarski, więc obawy inwestorów nieco zmalały. Dziś opublikowany zostanie raport ADP o zmianie zatrudnienia, który tradycyjnie wstępnie ustawi nastroje przed piątkowym odczytem tzw. payrolls’ów.

W ostatnich miesiącach dane rządowe oraz firmy ADP były ujemnie skorelowane, więc ciekawe czy taka sytuacja powtórzy się również tym razem. Głównym tematem w Europie pozostają rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Poniedziałkowe spotkanie premier May z szefem Komisji Europejskiej, J. C. Juncker’em nie zakończył się osiągnięciem porozumienia, więc entuzjazm wokół funta osłabł.

Zmienność notowań brytyjskiej waluty pozostaje wysoka i taka nerwowa atmosfera może utrzymać się do końca przyszłego tygodnia i unijnego szczytu, który oceni czy Brytyjczycy poczynili „wystarczające postępy” w kluczowych kwestiach spornych negocjacji z Brukselą.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,6060 / 3,6382
EUR/PLN – 4,1998 / 4,2318
USD/PLN – 3,5555 / 3,5854
GBP/PLN – 4,7519 / 4,7990
EUR/USD – 1,1754 / 1,1846

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

6. grudnia:
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia

7. grudnia:
8:00 Niemcy Produkcja przemysłowa
11:00 Eurostrefa PKB
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
17:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl