Pozytywnie w kraju i na świecie.

Plotki o porozumieniu w sprawie rachunku za Brexit znacząco umacniają funta. Komisja Senatu USA przegłosowała projekt reformy podatkowej. Złoty utrzymuje mocną pozycję dzięki informacji o nadwyżce budżetowej po październiku. Jutrzejsze krajowe odczyty teoretycznie stwarzają okazję do dalszej aprecjacji polskiej waluty.


Michał Sikora

Najwięcej zamieszania podczas wczorajszej sesji wprowadziła publikacja doniesień o rzekomym osiągnięciu porozumienia w sprawie tzw. rachunku za Brexit. Notowania bardzo słabego ostatnio funta mocno wystrzeliły na północ i dziś nadal rosną.

Informacja ta wypłynęła na kilka dni przed spotkaniem premier May, dla której byłby to niewątpliwy sukces, z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Pozytywne wiadomości napłynęły również zza Oceanu, gdzie panują najlepsze nastroje konsumenckie od 17 lat.

Potwierdził się także wcześniejszy wpis D. Trump’a o dobrym przebiegu rozmów, gdyż Komisja Senatu przegłosowała projekt reformy podatkowej. Tymczasem przesłuchanie J. Powell’a w związku z nominacją na prezesa Fed dowiodło, iż jego wizja polityki będzie powieleniem ścieżki obranej przez J. Yellen. Przyszły szef Rezerwy Federalnej  opowiedział się za grudniową podwyżką stóp procentowych i kolejnymi zwyżkami, które będą jednak uzależnione od sytuacji inflacyjnej.

Znakomicie na rynku walutowym wciąż radzi sobie złoty. Wczoraj dobre nastroje zostały podtrzymane przez informacje o nadwyżce budżetowej po październiku. Dzięki temu kurs euro osunął się do najniższego poziomu od czerwca br.

Spadały również notowania franka, jednak tutaj powrót do lokalnych minimów ponownie przyniósł  mocniejszą reakcję strony popytowej. Jutrzejsze publikacje finalnego odczytu PKB w III kw. oraz szybkiego szacunku listopadowej inflacji teoretycznie stwarzają okazję do dalszej aprecjacji polskiej waluty, szczególnie jeśli doprowadziłyby do zaostrzenia komentarzy RPP w kwestii terminu podwyżki stóp procentowych.

Czwartek dostarczy również istotnych danych makro ze Szwajcarii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Uwaga inwestorów skierowana będzie również na doniesienia z Wiednia, gdzie odbywać się będzie szczyt producentów ropy i negocjacje w sprawie przedłużenia wygasającego w marcu porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,5956 / 3,6278
EUR/PLN – 4,1845 / 4,2175
USD/PLN – 3,5404 / 3,5702
GBP/PLN – 4,7335 / 4,7796
EUR/USD – 1,1772 / 1,1864

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. listopada:
14:30 USA PKB
15:00 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a
16:00 USA Przesłuchanie J. Yellen przez Komitet Ekonomiczny Senatu USA

30. listopada:
Austria Szczyt producentów ropy w Wiedniu
7:45 Szwajcaria PKB
8:00 Niemcy Sprzedaż detaliczna
9:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna
10:00 Polska PKB
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Bazowy deflator PCE
15:45 USA Indeks Chicago PMI

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl