Siła złotego osłabnie.

Kurs euro wyłamał się dołem z konsolidacji i zmierza na 4,20. Spodziewamy się jednak, iż siła złotego z końcem roku nieco osłabnie. Dziś publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Liczne zmiany personalne w Fed stwarzają niepewność co do dalszych ruchów Rezerwy Federalnej.


Michał Sikora

Siła złotego ponownie dała o sobie znać podczas wczorajszej sesji. W drugiej części dnia polska waluta zaczęła się dynamicznie umacniać względem głównych walut i dziś kontynuowała ten proces. Dotarcie do niedawnych minimów raz jeszcze jednak stanowiło punkt zwrotny i obecnie złoty znajduje się w lekkim odwrocie. Wyjątek stanowi tu jedynie relacja do euro, którego kurs wyłamał się dołem z konsolidacji, otwierającym tym samym w szerszym układzie przestrzeń do zejścia w rejon 4,1950.

Tymczasem, tydzień na parkietach w Stanach Zjednoczonych dobiega dziś końca z uwagi na Święto Dziękczynienia. Ostatnim akcentem będzie publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. W związku z tym, iż grudniowa podwyżka stóp procentowych jest już przesądzona, wydarzenie to może jednak nie dostarczyć szczególnych impulsów do handlu.

Zainteresowanie inwestorów bardzie skierowane będzie na przyszłe ruchy banku centralnego, które obecnie mogą stanowić pewną zagadkę z powodu szeregu roszad w składzie personalnym Rezerwy Federalnej. W poniedziałek ustępująca ze stanowiska prezesa J. Yellen poinformowała, iż zrezygnuje również z zasiadania w zarządzie Fed, pomimo że jej kadencja miała trwać aż do końca stycznia 2024r. Niedawno przejście na wcześniejszą emeryturą zapowiedział wiceprezes FOMC, W. Dudley.

W konsekwencji do obsadzenia w zarządzie Fed pozostają 3 z 7 stanowisk, a ponadto nastąpią również 4 rotacyjne zmiany w składzie komitetu, decydującego o poziomie stóp procentowych. Inwestorzy mogą zatem czuć się nieco niepewni co do dalszej wizji polityki monetarnej w USA. Ciekawe rzeczy dzieją się również na Starym Kontynencie. Rządząca od wielu lat A. Merkel znalazła się w trudnej sytuacji po fiasku rozmów koalicyjnych, co jednocześnie osłabia pozycję prezydenta Francji i całej UE. Niewykluczone, iż żelazna kanclerz zagra va banque i dojdzie do rozpisania przedwczesnych wyborów.

Wracając do sytuacji złotego, spodziewamy się, iż siła krajowej waluty z końcem roku nieco osłabnie. Wśród argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem wymienić można chociażby: wysoką aktywność strony podażowej przy poziomach lokalnych minimów, wzrost ryzyka związany z sytuacją polityczną UE oraz realizację całorocznych zysków z długich pozycji na złotym przez niektóre instytucje.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,6233 / 3,6554
EUR/PLN – 4,2058 / 4,2357
USD/PLN – 3,5778 / 3,6077
GBP/PLN – 4,7258 / 4,7738
EUR/USD – 1,1691 / 1,1782

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. listopada:
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

23. listopada:
8:00 Niemcy PKB
9:30 Niemcy Indeksy PMI usług, przemysłu
10:00 Eurostrefa Indeksy PMI usług, przemysłu
10:30 Wielka Brytania PKB
17:30 Szwajcaria Wystąpienie prezesa SNB, T. Jordana’a

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl