Tydzień kończy się w środę.

Fiasko rozmów koalicyjnych w Niemczech psuje sentyment wokół euro. Po znakomitym odczycie krajowej dynamiki płac, dziś rewelacyjny wynik zanotowała produkcja przemysłowa. Bieżący tydzień przyniesie publikację protokołów RPP, EBC oraz Fed. Czwartkowe Święto Dziękczynienia mocno ograniczy płynność na rynku.


Michał Sikora

Otwarcie nowego tygodnia na rynku walutowym przyniosło delikatną przecenę euro w związku z potwierdzeniem się fiaska rozmów koalicyjnych w Niemczech. Pomimo upływu już 2 miesięcy od wyborów, A. Merkel nadal nie udało się uformować większościowego rządu. Tradycyjnie osłabienie euro wzmocniło dolara i pociągnęło w dół również notowania złotego.

Jednak rozpoczęcie handlu na europejskich parkietach spowodowało powrót wyceny na wcześniejsze poziomy. Po znakomitym piątkowym odczycie krajowej dynamiki wynagrodzeń i wyższym od oczekiwań wzroście zatrudnienia, dziś opublikowane zostały kolejne istotne odczyty makroekonomiczne z Polski. Imponujący wzrost odnotowała produkcja przemysłowa, która wzrosła w październiku o 12,3% przy prognozie 10,4%, choć trzeba tu wziąć pod uwagę większą o 1 dzień liczbę dni roboczych.

Lepiej od oczekiwań wypadła również inflacja producencka. Minimalnie słabszy wyniki osiągnęła sprzedaż detaliczna, rosnąc o 8% wobec szacunków na poziomie 8,1%. Złoty się umacnia, ale skala reakcji nie jest duża.

Bieżący tydzień przyniesie publikację protokołów z posiedzeń RPP, EBC oraz Fed. Ostatnie wypowiedzi krajowych decydentów pokazały, iż jastrzębie głosy w Radzie rosną w siłę i choć na razie stanowią jeszcze mniejszość, to jednak są konsekwentnie wspierane przez kolejne świetne raporty z polskiej gospodarki.

Ciekawych informacji może dostarczyć również sprawozdanie EBC, gdyż decyzja o przedłużeniu programu luzowania z „otwartym” terminem zakończenia nie została podjęta jednomyślnie. Wydaje się, iż najmniejsze emocje towarzyszyć będą komunikatowi FOMC z uwagi na fakt, iż grudniowa podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i tak jest już przesądzona. Ponadto, obecny tydzień za Oceanem będzie mocno skrócony z uwagi na czwartkowe Święto Dziękczynienia.

Nieobecność Amerykanów oznaczać będzie niską płynność i prawdopodobnie spokojne sesje. Chyba że któraś z instytucji zdecyduje się wykorzystać świąteczną atmosferę na dokonanie spekulacyjnego ataku. Dziś jeszcze 2-krotnie przemawiać będzie prezes EBC, M. Draghi, a wieczorem głos na temat polityki monetarnej zabierze D. Ramsden z Banku Anglii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,6193 / 3,6514
EUR/PLN – 4,2159 / 4,2269
USD/PLN – 3,5822 / 3,6120
GBP/PLN – 4,7337 / 4,7817
EUR/USD – 1,1720 / 1,1811

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. listopada:
15:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
17:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
19:30 Wielka Brytania Wystąpienie D. Ramsden’a z Banku Anglii

21. listopada:
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl