Złoty jutro jeszcze mocniejszy.

Konserwatyści zmierzają do pozbawienia T. May stanowiska premiera. Złoty z szansami na umocnienie w bieżącym tygodniu, jeśli odczyt PKB pozytywnie zaskoczy. Jutro panel dyskusyjny z udziałem prezesów czterech kluczowych banków centralnych świata. Trudna końcówka roku dla Republikanów.


Michał Sikora

Po niezwykle spokojnym ubiegłym tygodniu na rynku walutowym, wygląda, iż najbliższe dni upłyną w znacznie ciekawszej atmosferze. Dość powiedzieć, że już weekendowe wydarzenia w Wielkiej Brytanii poruszyły notowaniami funta na poniedziałkowym otwarciu. Media donoszą, iż T. May traci grunt pod nogami i po odejściu 2 ministrów z jej gabinetu w ostatnich dniach, teraz być może to właśnie ona będzie musiała pożegnać się z posadą. Konserwatyści zebrali już 40 głosów poparcia dla votum nieufności wobec brytyjskiej premier, co oznacza, że potrzebują pozyskać jeszcze tylko 8 podpisów.

Brytyjczycy otrzymali również od głównego negocjatora z ramienia UE 2-tygodniowe ultimatum na wypełnienie zobowiązań, jeśli chcą by rozmowy z Brukselą w sprawie opuszczenia wspólnoty mogły przejść do kolejnego etapu.

Tymczasem złoty utrzymuje mocną pozycję, którą mogą nawet jeszcze wzmocnić zbliżające się publikacje odczytów. Niektóre instytucje spodziewają się, iż jutrzejsze dane na temat PKB wypadną znacznie powyżej oczekiwań, co przełoży się również na wyższą od oczekiwanej dynamikę wzrostu w IV kwartale i zmusi RPP do ponownego przemyślenia gołębiego stanowiska w kwestii polityki stóp procentowych.

Istotne raporty makroekonomiczne napłyną w bieżącym tygodniu również z gospodarek Eurostrefy, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ciekawie zapowiada się także konferencja EBC, w której wezmę udział szefowie wszystkich kluczowych banków centralnych świata, czyli: J. Yellen (Fed), M. Draghi (EBC), M. Carney (Bank Anglii) oraz H. Kuroda (Bank Japonii).

Tradycyjnie istotna dla wyceny złotego będzie sytuacja na szerokim rynku, a tam nastroje wyznaczają obecnie doniesienia o losach reformy podatkowej za Oceanem. Wizje obu izb Kongresu znacząco się różnią w 4 kwestiach, z których najważniejsza to postulat Senatu by odroczyć obniżkę podatku od przedsiębiorstw do 2019r. Czekają nas zatem trudne negocjacje i wygląda, że szanse na rychłe osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia maleją.

Sprawa nie jest prosta, gdyż Republikanie przegrali ostatnio wybory  gubernatorów w Virginii i New Jersey, a będą musieli również pójść na ustępstwa polityczne względem Demokratów, aby przegłosować do 8. grudnia ustawę wydłużającą finansowanie rządu federalnego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:50):

CHF/PLN – 3,6492 / 3,6814
EUR/PLN – 4,2228 / 4,2528
USD/PLN – 3,6202 / 3,6500
GBP/PLN – 4,7342 / 4,7822
EUR/USD – 1,1600 / 1,1691

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. listopada:
14:00 Polska Inflacja

14. listopada:
8:00 Niemcy PKB
10:00 Polska PKB
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Eurostrefa PKB
11:00 Eurostrefa Produkcja przemysłowa
11:00 Eurostrefa Konferencja z udziałem prezesów: Fed, EBC, Banku Anglii i Banku Japonii
14:00 Polska Bazowa inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl