Katastrofalne payrolls’y bez reakcji.

Wzrost napięcia geopolitycznego z powodu planowanego testu rakietowego przez Koreę Płn. kryzysu dyplomatycznego na linii USA – Turcja oraz kwestii niepodległości Katalonii. Piątkowe payrolls’y zdecydowanie zawiodły, jednak niższa stopa bezrobocia i wyższy wzrost płacy godzinowej przełożyły się ostatecznie na wzrost szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych.


Michał Sikora

Początek nowego tygodnia nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty. Warto jednak zaznaczyć ponowny wzrost napięcia geopolitycznego, który w zależności od rozwoju wydarzeń, może skłaniać inwestorów do wyprzedaży złotego w kolejnych dniach. Pojawiły się informacje, iż Korea Płn. planuje kolejnych test rakietowy, a kryzys dyplomatyczny rozwinął się również na linii Stany Zjednoczone – Turcja.

Dziś ponadto Katalonia miałaby podjąć próbę ogłoszenia niepodległości, choć jej premier reprezentujący umiarkowany skrzydło sceny politycznej wolałby negocjować z Madrytem w obawie przed konsekwencjami jednostronnej proklamacji. Skonfliktowana pozostaje również ekipa rządząca Wielką Brytanią, której brakuje jednomyślności w kwestii strategii wyjścia z Unii Europejskiej.

Sytuacja ta wzmaga spekulacje, iż dni T. May na stanowisku premiera są policzone i może nie doczekać na nim końca roku.

Tymczasem na szerokim rynku największe zainteresowanie towarzyszyło publikacji piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Ujemna korelacja z poprzednich miesięcy pomiędzy danymi ADP a rządowymi została zachowana i payrolls’y zawiodły.

Mówiąc dokładniej, wypadły katastrofalnie, gdyż przy i tak już obniżonych oczekiwaniach na poziomie 80 tys. z uwagi na skutki huraganów, po raz pierwszy od 7 lat odnotowano spadek liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 33 tys. Pierwsza reakcja rynku była jednak mocno pozytywna i notowania dolara wystrzeliły na północ, gdyż odczyty stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej przekroczyły rynkowe prognozy i przyczyniły się do wzrostu szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych do 93%.

Zatem mimo wszystko lepsze nastroje za Oceanem są drugim po ryzyku geopolitycznym czynnikiem osłabiającym perspektywy dla wyceny walut krajów wschodzących, a więc i złotego. Bieżący tydzień prezentuje się raczej skromnie, jeśli chodzi o kalendarz makro, jednak przyniesie szereg wystąpień przedstawicieli EBC oraz Fed z przywódcami tych instytucji na czele oraz publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,7400 / 3,7716
EUR/PLN – 4,2915 / 4,3215
USD/PLN – 3,6560 / 3,6846
GBP/PLN – 4,8062 / 4,8513
EUR/USD – 1,1687 / 1,1778

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

10. października:
7:45 Szwajcaria Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl