Kolejny mocno polityczny weekend.

Złoty próbuje odrabiać straty, ale układ sił na szerokim rynku nie jest obecnie sprzyjający dla polskiej waluty. Postępująca naprzód sprawa reformy podatkowej w USA oraz rosnąca wiara w podwyżkę stóp procentowych umacniają dolara. Wciąż wysoka zmienność towarzyszy notowaniom funta.


Michał Sikora

Złoty od wczoraj stara się odrobić w pewnym stopniu straty poniesione w pierwszej części tygodnia, dzięki lekkiemu spadkowi notowań dolara na szerokim rynku. Globalna sytuacja nie sprzyja jednak wycenie dewiz krajów wschodzących, więc polskiej walucie będzie trudno obecnie pokusić się o większe umocnienie z uwagi na kwestię referendum niepodległościowego w Katalonii oraz niepewność polityczną w Niemczech czy Japonii.

Odczyty inflacji w Strefie Euro oraz państwach członkowskich wypadły delikatnie poniżej prognoz, nie dając argumentów do zacieśniania polityki przez EBC. Poprawiają się z kolei nastroje za Oceanem, gdzie dobrym ostatnio danym makro towarzyszy wreszcie postępująca naprzód sprawa reformy podatkowej oraz rosnące przekonanie rynku co do grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed. W konsekwencji, na przestrzeni ostatniego tygodnia kierunek przepływu kapitału zdecydowanie się odwrócił i obecnie większym powodzeniem cieszą się aktywa w Stanach Zjednoczonych. Przyszyły tydzień będzie ponownie obfitował w wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej, co może podtrzymywać jastrzębie nastroje i wyższą wycenę amerykańskiej waluty.

Wciąż wysoka zmienność towarzyszy notowaniom funta, który w ostatnich dniach zyskiwał najwięcej w relacji do złotego spośród głównych walut.  W rezultacie, od wczoraj najmocniej również traci, do czego przyczynia się także niższy od prognoz odczyt PKB Wielkiej Brytanii.

Dziś jeszcze kolejne w tym tygodniu wystąpienie prezesa M. Carney’a, kończące konferencję z okazji 20 lat niezależności Banku Anglii. Nieco wcześniej na rynek trafi porcja danych zza Oceanu, m.in. bazowy PCE deflator, traktowany przez Fed jako miara inflacji.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:50):

CHF/PLN – 3,7618 / 3,7936
EUR/PLN – 4,2997 / 4,3316
USD/PLN – 3,6405 / 3,6683
GBP/PLN – 4,8661 / 4,9114
EUR/USD – 1,1754 / 1,1845

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. września:
14:30 USA Bazowy PCE deflator
15:45 USA Indeks Chicago PMI
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan
16:00 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl