Frank po 3,50?

Kurs franka testuje tegoroczne minima. RPP gotowa do szybszych podwyżek stóp procentowych w przypadku rosnącej presji inflacyjnej. Efekt jastrzębiego Fed-u wygasa, a inwestorzy ponownie kierują kapitał na Stary Kontynent. Dziś wystąpienie T. May w sprawie Brexitu.


Michał Sikora

Złoty pozostaje niezwykle mocny, zwłaszcza w relacji do franka, i testuje obecnie tegoroczne minima względem szwajcarskiej waluty. Ich przełamanie otworzyłoby drogę do powrotu w rejon 3,50 i całkowitego zniesienia ruchu wywołanego decyzją SNB o zaprzestaniu obrony kursu EUR/CHF ze stycznia 2015r.

Alternatywny, niekorzystny dla polskiej waluty scenariusz może zakładać z kolei uformowanie podwójnego dna, odbicie od wsparcia i odwrócenie trendu. Jednak pomimo rosnących oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w USA oraz wygaszanie programu luzowania przez EBC na razie brakuje przesłanek do realizacji drugiej opcji.

W opublikowanym wczoraj protokole z ostatniego posiedzenia RPP, mimo jednego głosu za obniżką stóp procentowych, Rada wyraziła również gotowość do szybszych podwyżek kosztu pieniądza w przypadku narastającej presji inflacyjnej. W połączeniu z mocnymi odczytami makro z polskiej gospodarki powstał układ podtrzymujący silnego złotego.

Tymczasem na szerokim rynku stopniowa wygasa efekt jastrzębiego Fed-u i handel powraca do poziomów sprzed posiedzenia nawet wobec wzrostu szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych do 70%. Brak pozytywnej reakcji na bardzo dobre wczorajsze odczyty zza Oceanu na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksu Fed z Filadelfii świadczy, że rynek nadal wyżej wycenia perspektywy europejskiej gospodarki niż amerykańskiej i chętniej lokuje kapitał na Starym Kontynencie.

Dziś warto jeszcze zwrócić uwagę na wystąpienie premier Wielkiej Brytanii, T. May, na temat Brexitu we Florencji. Poza negocjacjami z Brukselą, strona brytyjska zmaga się również z wewnętrznym podziałem w kwestii wyboru scenariusza rozstania (wersja twarda vs miękka). Napięcie polityczne rośnie również w Hiszpanii, gdzie Katalonia szykuje się do referendum niepodległościowego zaplanowanego na 1. października. Analitycy są podzielni w kwestii potencjalnego wpływu tego wydarzenia na rynek.

Niektórzy ja bagatelizują, inny wskazują, iż region ten jest odpowiedzialny za 19% krajowego PKB  i zamieszkany przez 16% populacji, a zatem ewentualna separacja miałaby negatywne konsekwencje dla wiarygodności kredytowej Hiszpanii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 3,6749 / 3,7060
EUR/PLN – 4,2548 / 4,2849
USD/PLN – 3,5541 / 3,5841
GBP/PLN – 4,8159 / 4,8611
EUR/USD – 1,1915 / 1,2006

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. września:
15:30 Eurostrefa Wystąpienie premier T. May w sprawie Brexitu
15:45 USA Indeks PMI przemysłu
15:45 USA Indeks PMI usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl