Zaskakujący głos z RPP.

Rynek w pozytywnych nastrojach po osłabnięciu huraganu Irma i braku kolejnych prób rakietowych Korei Płn. Według E. Łona, RPP będzie musiała rozważyć opcję obniżki stóp procentowych o 50 pb. w kolejnych miesiącach. Bieżący tydzień przyniesie publikację szeregu danych makro, posiedzenia Banku Anglii oraz Narodowego Banku Szwajcarii oraz liczne wystąpienia przedstawicieli EBC.


Michał Sikora

Początek nowego tygodnia przynosi spadek awersji do ryzyka, gdyż huragan Irma nie spowodował aż takich zniszczeń jak się spodziewano, a Korea Płn. nie dokonała kolejnych prób rakietowych. Dzięki temu złoty rozpoczął poniedziałkową sesję nieco mocniejszy, choć jego notowania pozostają w granicach dotychczasowych konsolidacji. Dziś handel powinien przebiegać dość spokojnie z uwagi na pusty kalendarz makroekonomiczny. Ciekawą i dość zaskakującą opinię w kontekście polskiej waluty i polityki pieniężnej wygłosił E. Łon, przedstawiciel RPP.

Zwrócił on uwagę, iż w najbliższych miesiącach może się pojawić potrzeba obniżki stóp procentowych o 50 pb. w związku ze znacznym umocnieniem złotego, słabą dynamiką inwestycji oraz niskimi stopami procentowymi w otoczeniu i prawdopodobnymi spadkami cen surowców.

W bieżącym tygodniu cicho będzie w Fed, gdzie obowiązuje już cisza przed zbliżającym się posiedzeniem. W czwartek i piątek opublikowane jednak zostaną istotne odczyty makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. Bardzo liczne będą z kolei wystąpienia przedstawicieli EBC, którzy będą się wypowiadać praktycznie codziennie.

Tymczasem tajemnicze źródła agencji Reuters donoszą, iż uczestnicy czwartkowego spotkania banku centralnego byli zgodni co do ograniczenia wsparcia dla gospodarki. Podobno istnieją 4 scenariusze programu luzowania na 2018r., zakładające opcję jego przedłużenia o 6 lub 9 miesięcy w połączeniu z redukcją o 20 lub 40 mld euro miesięcznie. To będzie wreszcie obfitujący w wydarzenia tydzień dla funta. Jutro na rynek trafią dane o inflacji, w środę – z rynku pracy, a w czwartek opublikowany zostanie odczyt sprzedaży detalicznej.

Przede wszystkim jednak tego dnia odbędzie się posiedzenie Banku Anglii. Również w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Szwajcarii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7204 / 3,7513
EUR/PLN – 4,2395 / 4,2695
USD/PLN – 3,5082 / 3,5382
GBP/PLN – 4,6364 / 4,6813
EUR/USD – 1,2009 / 1,2100

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. września:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
14:00 Polska Inflacja bazowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl