Moody’s na początek i koniec tygodnia.

Payrolls’y rozczarowały, ale nie na tyle, aby trwale przecenić dolara. Kolejne działania Korei Płn. podbijają wycenę franka szwajcarskiego. Moody’s podniósł prognozę wzrostu PKB w 2017r. dla Polski, a obniżył dla deficytu. Bieżący tydzień przyniesie posiedzenia EBC i RPP oraz liczne publikacje makro i wystąpienia przedstawicieli Fed, a także rewizję ratingu Polski.


Michał Sikora

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy rozczarował inwestorów. Kolejny raz została zachowana zatem odwrotna relacja pomiędzy danymi rządowymi oraz firmy ADP. Mocnym odczytom ADP towarzyszą słabsze od prognoz payrolls’y i odwrotnie. W sierpniu w USA utworzono jedynie 156 tys. nowych miejsc pracy wobec prognoz na poziomie 180 tys.

Zrewidowano również w dół dane za lipiec. Ponadto, nieoczekiwanie wzrosła również stopa bezrobocia i nadal słabo prezentuje się wzrost płacy godzinowej. Po pierwszej emocjonalnej reakcji rynku i wyprzedaży dolara, handel szybko powrócił na wcześniejsze poziomy prawdopodobnie dlatego, iż raport nie okazał się na tyle katastrofalny, aby zmienić nastawienie Fed względem redukcji bilansu oraz grudniowej podwyżki stóp procentowych. Więcej światła na te tematy mogą dostarczyć liczne w tym tygodniu przemówienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Tymczasem złoty utrzymuje mocną pozycję, tracąc jedynie nieznacznie względem franka w reakcji na kolejne działania Korei Płn. i związany z nimi wzrost awersji do ryzyka. Dobre informacje dla polskiej waluty napłynęły z agencji Moody’s, która podniosła prognozę wzrostu krajowego PKB w 2017r. do 4,3% z 3,2% i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5% PKB z 2,9%.

W poniedziałkowym raporcie instytucja, która w piątek dokona przeglądu ratingu Polski, podkreśla, iż spodziewa się utrzymania solidnej konsumpcji prywatnej i powolnej odbudowy inwestycji w związku z korzystnymi warunkami w otoczeniu zagranicznym i wyższymi napływami funduszy z UE.

Bieżący tydzień będzie należał przede wszystkim do banków centralnych: EBC oraz NBP. Otoczenie M. Draghi’ego już w ubiegłym tygodniu wysyłało sygnały przygotowujące rynek na przyjęcie gołębiej lub może nawet rozczarowującej retoryki. Stanowisko RPP jest raczej jasne i prawdopodobnie kolejny raz zostanie podtrzymany scenariusz stabilizacji stóp procentowych. Poza tym, na rynek trafi szereg danych makroekonomicznych, a równie liczne będą także wystąpienia przedstawicieli Fed.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,7160 / 3,7459
EUR/PLN – 4,2289 / 4,2587
USD/PLN – 3,5506 / 3,5806
GBP/PLN – 4,5939 / 4,6388
EUR/USD – 1,1844 / 1,1935

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. września:
7:45 Szwajcaria PKB
9:15 Szwajcaria Inflacja
10:00 Eurostrefa Indeks PMI usług
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI usług
11:00 Eurostrefa Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl