Korzystne impulsy dla złotego.

Brak eskalacji konfliktu koreańskiego powoduje przecenę franka. Słabsze dane o inflacji w USA korzystnie wpłynęły na notowania złotego. Maleją szanse na nieodległą podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Bieżący tydzień dostarczy szereg impulsów do handlu.


Michał Sikora

Złoty w pozytywnych nastrojach rozpoczyna nowy tydzień. Spośród głównych walut jedynie euro nadal utrzymuje relatywnie mocną pozycję względem polskiej waluty, zdobywając kolejne poziomy. Jeszcze w piątek Chiny ostrzegły, iż będą interweniować, jeśli Stany Zjednoczone pierwsze uderzą w Koreę Północną, jednak był to na razie ostatni akord słownych potyczek, a weekend nie przyniósł już dalszej eskalacji konfliktu, wobec tego część otwartych niedawno spekulacyjnych długich pozycji we franku jest zamykana i kurs szwajcarskiej waluty zmierza na południe.

Korzystne informacje napłynęły również zza Oceanu. Zgodnie z tym, co przeczuwano, po słabszym odczycie inflacji producenckiej, na kolana nie powaliły również dane o dynamice cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zwiększyło to wątpliwości rynku odnośnie kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku i w konsekwencji podbiło wycenę walut krajów rozwijających się. Po piątkowym odczycie szanse na grudniową zwyżkę kosztu pieniądza, szacowane przez rynek instrumentów pochodnych, spadły z 50% do 39%. Inwestorzy spodziewają się obecnie maksymalnie tylko jednej podwyżki do początku 2019r. Tymczasem projekcja Rezerwy Federalnej zakłada 3 podwyżki rocznie na przestrzeni lat 2017-2019r. Na razie plan banku centralnego na obecny rok został zrealizowany w 2/3.

Bieżący tydzień przyniesie szereg istotnych publikacji makro zarówno z kraju, jak i zagranicy. Ponadto, na rynek trafią protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC oraz EBC. Pojawi się zatem mnóstwo impulsów, które mogą nieco rozruszać wakacyjny handel i przełożyć się na wzrost zmienności. Dodatkowo, pewne ryzyko dla wyceny złotego stanowi tradycyjnie jutrzejszy wolny dzień w Polsce.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,7449 / 3,7760
EUR/PLN – 4,2682 / 4,2982
USD/PLN – 3,6162 / 3,6462
GBP/PLN – 4,6867 / 4,7298
EUR/USD – 1,1740 / 1,1831

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

15. sierpnia:
8:00 Niemcy PKB
10:30 Wielka Brytania Inflacja
14:30 USA Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl