Frank testuje minima.

Złoty spokojnie rozpoczął nowy tydzień i nie reaguje na pogróżki ze strony KE. Kurs franka utrzymuje się blisko ubiegłotygodniowych minimów. Najbliższe dni przyniosą szereg istotnych danych makro, szczególnie z USA. W czwartek odbędą się posiedzenia Banku Anglii oraz Narodowego Banku Czech.


Michał Sikora

Spór z Komisją Europejską i wszczęcie przez nią postępowania wobec Polski jak na razie nie mają większego wpływu na notowania złotego. Polska waluta spokojnie rozpoczęła nowy tydzień i wyceniana jest na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia. Szczególnie interesująca z punktu widzenia kredytobiorców para CHF/PLN utrzymuje się w pobliżu lokalnych minimów i całkiem możliwe, że to jeszcze nie koniec marszu franka na południe.

Sprzyjająco dla złotego wypadły także dane o PKB Stanów Zjednoczonych w II kwartale, które okazały się słabsze niż oczekiwano i w konsekwencji doprowadziły do przeceny dolara.

Tymczasem nowy tydzień przyniesie szereg istotnych odczytów makro oraz posiedzenie Banku Anglii. W centrum uwagi znajdą się szczególnie publikacje zza Oceanu. Po ostatnim komunikacie Rezerwy Federalnej, w którym subtelnie zmieniono retorykę w kwestii inflacji, ze szczególnym zainteresowaniem inwestorzy będą czekać na wtorkowe dane o deflatorze PCE, który jest preferowaną przez Fed miarą dynamiki cen.

W piątek z kolei na rynek trafi raport z rynku pracy, który tradycyjnie wzbudza wiele emocji. Poza daniem głównym w postaci liczby nowoutworzonych miejsc pracy poznamy również stopę bezrobocia oraz płacę godzinową. Ciekawie zapowiada się również posiedzenie Banku Anglii. Poprzednie głosowanie nad podwyżką stóp procentowych zakończyło się niespodziewanym wynikiem 5:3.

W ubiegłym tygodniu jednak wakat w składzie komisji został zapełniony nominacją D. Ramsden’a, który określany jest mianem „gołębia”. Prawdopodobnie zatem debata nad zasadnością podwyżki zostanie odsunięta na kolejne miesiące, również z powodu słabych w ostatnim czasie danych z brytyjskiej gospodarki. W czwartek swoje posiedzenie będzie miał także Narodowy Bank Czech, który przymierza się do pierwszej od 9 lat zwyżki kosztu pieniądza.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,7335 / 3,7636
EUR/PLN – 4,2385 / 4,2684
USD/PLN – 3,6092 / 3,6402
GBP/PLN – 4,7307 / 4,7738
EUR/USD – 1,1691 / 1,1772

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

31. lipca:
15:45 USA Indeks Chicago PMI

1. sierpnia:
9:00 Polska Indeks PMI przemysłu
10:00 Eurostrefa Indeks PMI przemysłu
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI przemysłu
11:00 Eurostrefa PKB
14:30 USA Bazowy PCE deflator
16:00 USA Indeks ISM przemysłu

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl