Kup franki.

Frank najtańszy od stycznia 2015r. Spekuluje się, iż za ruchem tym stoi aktywność Narodowego Banku Szwajcarii. Technicznie otworzyła się przestrzeń do powrotu kursu w rejon 3,50-3,60. Pozytywne wieści zza Oceanu: dobre odczyty plus rezygnacja z wprowadzenia podatku granicznego.


Michał Sikora

Frank pozostaje jedną z najsłabszych walut świata w ostatnim czasie, a jego kurs względem złotego osiągnął wczoraj najniższe poziomy od pamiętnego „czarnego czwartku” w styczniu 2015r., przebijając dolne ograniczenie szerokiej 2,5-letniej konsolidacji.

Spekuluje się, iż poza rosnącym zaufaniem do wspólnej waluty i pogłębiającą się rozbieżnością polityki pieniężnej EBC oraz SNB, za ruchem tym stoi aktywność na rynku walutowym Narodowego Banku Szwajcarii, który przy każdej możliwej okazji powtarza tezę o przewartościowaniu szwajcarskiej waluty. Z technicznego punktu widzenia otworzyła się zatem szansa na całkowite zniesienie wzrostu notowań franka, wywołanego decyzją o zaprzestaniu obrony jego sztywnego kursu względem euro i powrotu w okolice poziomu 3,50-3,60. 

Tymczasem pozytywne wieści zza Oceanu pozwoliły odreagować nieco dolarowi gołębią retorykę FOMC. Wczorajszy odczyt zamówień na dobra trwałego użytku okazał się najlepszy na przestrzeni ostatnich 3 lat, ale prawdopodobnie jeszcze bardziej pozytywną dla dolara informacją była decyzja administracji D. Trump’a o porzuceniu planów wprowadzenia podatku granicznego.

Wcześniej kurs amerykańskiej waluty ponownie zbliżał się do tegorocznych minimów na skutek publikacji komunikatu po zakończeniu posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym usunięto stwierdzenie o przejściowym charakterze spadku inflacji oraz oceniono, że tempo wzrostu cen pozostaje poniżej 2%, podczas gdy poprzedni określono to jako „nieco poniżej 2%”. Te subtelne zmiany w retoryce zostały odebrane jako gołębi sygnał i obecnie rynek terminowy spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych najwcześniej w grudniu, wyceniając ją jednak obecnie tylko na 50%.

Dziś dolar będzie miał jeszcze jedną szansą na poprawienie nastrojów inwestorów, gdyż tydzień zakończy się publikacją danych o wzroście PKB Stanów Zjednoczonych w II kwartale oraz indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7280 / 3,7582
EUR/PLN – 4,2366 / 4,2666
USD/PLN – 3,6127 / 3,6438
GBP/PLN – 4,7279 / 4,7701
EUR/USD – 1,1680 / 1,1761

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

28. lipca:
14:30 USA PKB
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl