Złoty spokojny przed komunikatem FOMC.

Złoty spokojny po zawirowaniach na przełomie tygodnia. Agencja Moody’s ostrzega Polskę przed ucieczką inwestorów i lepiej ocenia sytuację w Czechach. Krajowy odczyt stopy bezrobocia zgodny z oczekiwaniami. Dzisiejszy komunikat FOMC może pozostać bez wpływu na rynek.


Michał Sikora

Po wzroście zmienności na przełomie tygodnia notowania złotego zachowują się dość spokojnie. Prezydenckie weto dla ustaw o SN i KRS obniżyło nieco napięcie polityczne, ale sprawa pozostaje wciąż otwarta, grożąc potencjalnymi sankcjami ze strony Komisji Europejskiej, które nieuchronnie uderzyłyby w polską walutę. We wczorajszym raporcie również agencja Moody’s próbuje postraszyć Polskę pogorszeniem atrakcyjności inwestycyjnej w związku z ostatnimi wydarzeniami, prezentując ponadto w lepszym świetle sytuację Czech.

Spoglądając na kalendarz makroekonomiczny, wtorkowy odczyt krajowej stopy bezrobocia wypadł zgodnie z oczekiwaniami i w związku z tym nie wzbudził reakcji rynku. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku mocno wyczekiwanego dziś odczytu PKB Wielkiej Brytanii, który okazał się tożsamy z prognozami. Tymczasem opublikowane wczoraj pozytywne dane ze Stanów Zjednoczonych podbiły nieco notowania dolara. Nastroje konsumenckie za Oceanem osiągnęły drugi najwyższy poziom na przestrzeni ostatnich 16 lat.

Wyższa wycena amerykańskiej waluty przed kończącym się dziś posiedzeniem FOMC może świadczyć o potencjalnej presji na przebicie kolejnych poziomów oporu w relacji do złotego. Impuls ten może jednak okazać się fałszywy, gdyż wobec braku konferencji prasowej po podjęciu decyzji w sprawie stopy procentowej, sam komunikat prawdopodobnie nie będzie zawierał jakichś przełomowych informacji. W takiej sytuacji wielce możliwe zatem, że reakcja rynku będzie neutralna, a realizacja tego scenariusza powinna wesprzeć wycenę złotego oraz innych walut krajów rozwijających się. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,8136 / 3,8436
EUR/PLN – 4,2461 / 4,2760
USD/PLN – 3,62439 / 3,6749
GBP/PLN – 4,7535 / 4,7956
EUR/USD – 1,1604 / 1,1685

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. lipca:
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa

27. lipca:
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl