Funt pod ostrzałem.

Przecena złotego nabiera tempa. Przyczyną rosnący popyt na dolara oraz mocno taniejąca ropa naftowa. Dobre krajowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Brytyjski funt otrzymał szereg impulsów do spadku notowań.


Michał Sikora

Korekta notowań złotego nabiera coraz większych rozmiarów. Główną tego przyczyną jest połączenie podbicia wyceny dolara z mocno taniejącą ropą naftową. Popyt na amerykańską walutę wzmógł się szczególnie w reakcji na poniedziałkowe wystąpienie prezesa Fed, W. Dudley’a, który podtrzymał w swoim wystąpieniu relatywnie jastrzębią retorykę, będącą echem ostatniego posiedzenia FOMC.

W konsekwencji złoty osłabił się w relacji do dolara do najniższego poziomu od miesiąca i nie pomogły mu również wczorajsze odczyty o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, które choć wypadły pozytywnie, to jednak było to zgodne z oczekiwaniami, a zatem nie wzbudziło żadnej reakcji rynku. W szerszym układzie trend spadkowy notowań amerykańskiej waluty z początku grudnia pozostaje nadal nienaruszony.

Tymczasem na rynek napłynęło kilka, dla funta niestety negatywnych, impulsów do handlu brytyjską walutą. W poniedziałek rozpoczęły się oficjalne rozmowy na linii Bruksela – Londyn w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie pokazało, że może być trudno o przeprowadzenie Brexitu w łagodnej wersji, a główny negocjator z ramienia UE stwierdził, iż „nie jest w nastroju do ustępstw ani proszenia o ustępstwa”.

Przemawiający wczoraj prezes Banku Anglii, M. Carney, szybko stłumił nadzieję na rychłe podniesienie stóp procentowych, powstałą po ostatnim, wysokim odczycie inflacji oraz posiedzeniu banku centralnego i nieoczekiwanym aż 3 głosom za podwyżką, stwierdzając, iż jeszcze nie nadszedł czas. Te słowa wysłały pierwszy sygnał do wyprzedaży funta. Kolejne powody do przeceny brytyjskiej waluty daje premier May, która wciąż nieskutecznie próbuje zawiązać koalicję i ryzyko fiaska narasta. Ponadto, pojawiły się pogłoski, iż agencja S&P obniży rating Wielkiej Brytanii w oczekiwaniu na wynik negocjacji w sprawie Brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,9008 / 3,9308
EUR/PLN – 4,2270 / 4,2571
USD/PLN – 3,7900 / 3,8202
GBP/PLN – 4,8080 / 4,8536
EUR/USD – 1,1109 / 1,1191

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

21. czerwca:
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym
16:30 USA Zapasy ropy Crude

22. czerwca:
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl