Atak na złotego, przypadek?

Wolny w Polsce czwartek przyniósł poważną wyprzedaż złotego. Fed podniósł stopy procentowe i podtrzymał wcześniejsze prognozy. Rośnie liczba jastrzębi w Banku Anglii i szanse na podwyżkę kosztu pieniądza przed końcem roku. W poniedziałek ruszają negocjacje na linii Londyn – Bruksela.


Michał Sikora

Podczas wolnego wczoraj dnia w Polsce złoty uległ pokaźnej przecenie na wszystkich zestawieniach i nie wynikało to raczej z reakcji na środowy komunikat FOMC. Neutralny czy też przez niektórych postrzegany jako jastrzębi, z uwagi na brak obniżenia prognoz, przekaz Rezerwy Federalnej zdołał jednak tylko zneutralizować poniesione wcześniej przez dolara straty po słabym odczycie inflacji.

Kolejne sesje pokażą zatem, czy wyprzedaż polskiej waluty była spowodowana opóźnionym „przetrawieniem” przez rynek retoryki Fed czy była jedynie dziełem przypadku/spekulantów. Dzisiejsza sesja na razie wskazuje na drugi scenariusz i złoty z mozołem odrabia straty.

A co konkretnie powiedziało inwestorom posiedzenie FOMC? W zasadzie nic nowego. Stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami zostały podniesione o 25 p.b., w drugim półroczu planowana jest jeszcze jedna podwyżka, a w 2018r. kolejne trzy jak tak już wcześniej zapowiadano. Relatywnie niedługo ma się również rozpocząć proces redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej.

Poza tym, J. Yellen zapewniła rynek o mocnych, stabilnych podstawach amerykańskiej gospodarki oraz fakcie, że spowolnienie inflacji nie umknęło uwadze Fed. Nie zaskoczył również niczym Narodowy Bank Szwajcarii, który podtrzymał swoją ocenę o przewartościowanym franku oraz gotowości do dalszych interwencji na rynku w razie potrzeby. W trudnej sytuacji znalazł się natomiast Bank Anglii, który musi mierzyć się ze słabymi ostatnio danymi makro, a przede wszystkim z  rosnącą inflacją przy niskiej dynamice płac.

Środowe posiedzenie przyniosło nie lada niespodziankę, gdyż liczba głosów za podwyżką stóp procentowych wzrosła z 1 do 3. W konsekwencji notowania funta rosną, ponieważ inwestorzy coraz wyżej wyceniają szansę na podniesienie kosztu pieniądza przed końcem roku.

Tymczasem, zgodnie z planem, w poniedziałek rozpoczną się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Z kolei, premier May nadal nie udało się jeszcze zawiązać z koalicji z Irlandczykami, aby uzyskać większość w parlamencie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,8694 / 3,8985
EUR/PLN – 4,2042 / 4,2333
USD/PLN – 3,7629 / 3,7921
GBP/PLN – 4,7993 / 4,8449
EUR/USD – 1,1126 / 1,1208

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

16. czerwca:
14:30 USA Pozwolenia na budowę
14:30 USA Rozpoczęte budowy domów

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl