Złoty może spać spokojnie.

Notowania złotego w trendzie bocznym. Niższa inflacja w Polsce potwierdziła stanowisko RPP i plany stabilizacji stóp procentowych. Inwestorzy ostrożni przed decyzją FOMC. Jutro posiedzenia Banku Japonii, Anglii oraz Narodowego Banku Szwajcarii.


Michał Sikora

Notowania złotego pozostają bez większych zmian i utrzymują się w trendzie bocznym. Wczorajszy niższy od oczekiwań odczyt inflacji bazowej w Polsce potwierdził gołębie stanowisko RPP i plany stabilizacji stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Z kolei wyższy niż prognozowano wzrost cen odnotowano ponownie w Wielkiej Brytanii.

Odczyt stał się pretekstem do podbicia notowań funta i spekulacji co do wydźwięku komunikatu Banku Anglii po czwartkowym posiedzeniu. Na jastrzębią retorykę raczej nie ma co liczyć, a projekcje banku już wcześniej zapowiadały maksima inflacji w połowie roku. Rynek czeka zatem na Fed i impuls, który ożywi handel. Tym razem jednak trudno przewidzieć, jakie stanowisko przedstawi J. Yellen i spółka. Notowania dolara nie zyskują w ostatnich dniach przed posiedzeniem, co świadczy o dużej ostrożności i niepewności inwestorów.

Podwyżka stóp procentowych została już przyklepana przez rynek terminowy (prawdopodobieństwo wyceniane jest na blisko 100%), niewiadomą stanowią natomiast plany Rezerwy Federalnej na drugie półrocze. Teoretycznie Fed ma szansę zaskoczyć jastrzębią retoryką, zapewniając o mocnych fundamentach amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie równie prawdopodobne, a może nawet bardziej jest ryzyko zawodu i spowolnienia tempa podwyżek kosztu pieniądza w związku z przygasającą inflacją oraz fiaskiem dotychczasowej polityki gospodarczej D. Trump’a.

Wydaje się zatem, iż niezależnie od wydźwięku komunikatu J. Yellen, złoty może być spokojny o swój los. Ewentualne osłabienie polskiej waluty będzie raczej niewielkie i przejściowe, a całkiem realny jest scenariusz powrotu do niedawnych minimów w okresie wakacyjnym.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:40):

CHF/PLN – 3,8520 / 3,8812
EUR/PLN – 4,1805 / 4,2096
USD/PLN – 3,7289 / 3,7582
GBP/PLN – 4,7467 / 4,7924
EUR/USD – 1,1165 / 1,1247

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

14. czerwca:
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa
20:30 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen

15. czerwca:
9:30 Szwajcaria Stopa procentowa
9:30 Szwajcaria Wystąpienie prezesa SNB, T. Jordana
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
15:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl