Brutalna weryfikacja notowań dolara.

Słaby odczyt payrolls’ów gwałtownie zweryfikował notowania dolara. Kolejne zamachy oraz nadchodzące wydarzenia mogą zachęcać do kupna bezpieczeństwa szwajcarskiej waluty. W czwartek odbędą się najważniejsze wydarzenia tygodnia: wybory w Wielkiej Brytanii, posiedzenie EBC oraz przesłuchanie byłego szefa FBI, J. Comey’a. 


Michał Sikora

Rozczarowanie dolarem pogłębia się. Piątkowe payrolls’y wypadły zdecydowanie poniżej oczekiwań, a dodatkowo zrewidowano w dół i tak już bardzo słabe odczyty za marzec oraz kwiecień. Mimo to rynek i tak jest przekonany o czerwcowej podwyżce stóp procentowych przez Fed, jednak szanse na kolejny taki ruch w drugiej połowie roku rozmywają się.

Co więcej, w dłuższej perspektywie Europa jest oceniana obecnie znacznie atrakcyjniej i do niej zmierza kapitał wycofywany z inwestycji za Oceanem. Przecena dolara tradycyjnie podbiła notowania walut krajów rozwijających się i przyczyniła się do utrzymania złotego w rejonie wielomiesięcznych szczytów.

Krajowy pieniądz słabiej radził sobie jedynie w relacji do franka szwajcarskiego, którego bezpieczeństwo może być w cenie w najbliższych dnia w obliczu kolejnych zamachów terrorystycznych oraz niepewności związanej z wynikiem wyborów w Wielkiej Brytanii.

Splot najistotniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia nastąpi w czwartek, kiedy to odbędą się: posiedzenie EBC, przedwczesne wybory parlamentarne na Wyspach oraz przesłuchanie byłego szefa FBI, J. Comey’a. Stanowisko Europejskiego Banku Centralnego pozostaje po części niewiadomą. Pomimo nierosnącej inflacji, spadków ceny ropy naftowej oraz wielokrotnych wypowiedzi prezesa M. Draghi’ego o braku podstaw do zaostrzania polityki pieniężnej, część rynku spodziewa się jednak pewnej zmiany nastawienia w bardziej jastrzębim kierunku i choćby symbolicznego podwyższenia oceny ryzyka dla gospodarki.

Taki scenariusz był również podsycany wypowiedziami innych przedstawicieli EBC. W czwartek o dalszych losach swojego kraju zadecydują Brytyjczycy. Wedle sondaży przewaga Konserwatystów nad Laburzystami jest minimalna, a kolejne zamachy mogą jeszcze pogorszyć notowania T. May, która przecież przez wiele lat była odpowiedzialna za działania antyterrorystyczne, pełniąc funkcję ministra spraw wewnętrznych. Porażka Partii Pracy, czyli brak zdobycia większości wymaganej do samodzielnych rządów, postawi Wielką Brytanię w słabej pozycji negocjacyjnej względem UE i może grozić tzw. twardym Brexitem.

Wreszcie, czwartek stwarza także ryzyko dalszego osłabienia pozycji politycznej D. Trump’a oraz nadziei na pro-wzrostowe reformy, gdyż przed komisją Senatu zeznawać będzie zwolniony niedawno szef FBI w sprawie domniemanej ingerencji prezydenta USA w śledztwo przeciwko jego byłemu doradcy, oskarżanemu o współpracę z Rosją.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 3,8504 / 3,8804
EUR/PLN – 4,1725 / 4,2015
USD/PLN – 3,7078 / 3,7378
GBP/PLN – 4,7849 / 4,8304
EUR/USD – 1,1206 / 1,1288

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. czerwca:
16:00 USA Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych
21:00 USA Kredyt konsumencki

6. czerwca:
10:30 Eurostrefa Indeks Sentix
11:00 Eurostrefa Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl