Czy sięgnęliśmy już dna?

Porozumienie naftowe przedłużono o 9 miesięcy. Notowania ropy reagują spadkami. Złoty utrzymuje mocną pozycję dzięki gołębiej retoryce Fed i EBC. Mocna przecena funta po rewizji w dół danych o PKB w I kwartale.


Michał Sikora

Wydarzeniem czwartkowej sesji było spotkanie państw producentów ropy naftowej w Wiedniu, które zaowocowało przedłużeniem porozumienia o ograniczeniu wydobycia o 9 miesięcy, czyli do końca marca 2018r. Myliłby się jednak ten, kto oczekiwałby wobec tego fanfarów i podbicia notowań. Wręcz przeciwnie, cena surowca poszybowała w dół – po części w związku ze sprzedażą faktów i realizacją zysków, a w pewnej mierze w wyniku rozczarowania brakiem pogłębienia cięcia produkcji czarnego złota.

Przecena ropy naftowej w połączeniu z odczytem nowozarejestrowanych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, potwierdzającym dobrą sytuację na rynku pracy, przyczyniły się do zahamowania spadku kursu dolara. Pośrednio wpłynęło to na wyniki walut krajów rozwijających się, w tym złotego, ograniczając dalsze zyski. Czy obecne lekkie odbicie przerodzi się w większą korektę? Póki co, utrzymujący się apetyt na ryzyko wciąż sprzyja polskiej walucie. Podobnie jak ostatnia gołębia retoryka EBC i równie umiarkowany ton Rezerwy Federalnej. Dodatkowo, wczorajszy odczyt stopy bezrobocia w Polsce, potwierdził dobrą kondycją krajowego rynku pracy.

Walutą, która wyłamuje się z powyższych tendencji, jest brytyjski funt, który znacząco traci na całej linii i w relacji do złotego jest najniżej od początku listopada 2016r. Rewizja danych o PKB pokazała, iż brytyjska gospodarka spowolniła w I kw. mocniej niż się wcześniej spodziewano. W połączeniu z coraz wyższymi odczytami inflacji napawa to inwestorów uzasadnionymi obawami. Coraz bliżej także przedterminowych wyborów parlamentarnych, a niedawne sondaże wskazywały na pokaźny spadek poparcia dla programu politycznego premier T. May. Brak zdecydowanego zwycięstwa skomplikowałby sprawę Brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,8352 / 3,8642
EUR/PLN – 4,1670 / 4,1971
USD/PLN – 3,7210 / 3,7509
GBP/PLN – 4,7744 / 4,8195
EUR/USD – 1,1152 / 1,1234

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. maja:
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
14:30 USA PKB
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl