Madryt, Waszyngton, Wiedeń.

Moody’s obniżył rating Chin. Nastroje są jednak na tyle dobre, iż złoty się umacnia. Wieczorem publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Wcześniej wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego. Trzy warianty przedłużenia porozumienia naftowego.


Michał Sikora

Środowa sesja rozpoczęła się od informacji o tym, iż agencja Moody’s zdecydowała się po raz pierwszy od 1989r. na obniżkę ratingu Chin. Ujemne skutki takiej decyzji zostały częściowo zneutralizowane przez jednoczesne podniesienie perspektywy wiarygodności kredytowej z negatywnej do stabilnej. Pojawiły się zatem obawy, iż może to rykoszetem odbić się również na wycenie pozostałych walut krajów rozwijających się, w tym złotego. Kolejne godziny sesji pokazują jednak, iż nastroje są tak dobre, że polska waluta nawet ponownie przystąpiła do ataku, zbliżając się do niedawnych szczytów.

Wydarzeniem dnia i jednocześnie tygodnia będzie wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Rynek czeka na materiał do analizy planów Rezerwy Federalnej odnośnie ilości i terminów podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku oraz daty rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej. Czerwcowa zwyżka kosztu pieniądza była już w zasadzie przesądzona, a w pewnym momencie inwestorzy wyceniali ją na 100%. Jednak po serii mieszanych odczytów z amerykańskiej gospodarki oraz przeplatance jastrzębio-gołębich wypowiedzi przedstawicieli Fed, prawdopodobieństwo podwyżki stóp zdecydowanie spadło i w ostatnich dniach oscyluje wokół 75%. Sprawa pozostaje zatem wciąż otwarta.

Zanim jednak uwaga przeniesie się za Ocean, interesująco może być również w Europie, a konkretnie w Hiszpanii, gdzie przemawiał będzie Mario Draghi. Rynek zastanawia się, czy i jak prezes EBC odniesie się, do kierowanych pod adresem instytucji, której przewodzi, oskarżeń A. Merkel o politykę utrzymywania zbyt taniego euro. Warto również, być może szczególnie w kontekście notowań dolara, śledzić opinie kolejnych państw w sprawie okresu na jaki miałoby być wydłużone porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej. Obecnie występują 3 warianty: 3-, 6- i 9-miesięczny.

Jeśli zwycięży opcja pierwsza, to niewykluczona jest sytuacja, w której pozytywna skądinąd decyzja wywoła negatywną reakcję  i spadek notowań surowca. Decydujące spotkanie producentów ropy odbędzie się jutro w Wiedniu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,8240 / 3,8540
EUR/PLN – 4,1695 / 4,1995
USD/PLN – 3,7283 / 3,7583
GBP/PLN – 4,8322 / 4,8762
EUR/USD – 1,1150 / 1,1232

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

24. maja:
14:45 Hiszpania Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC

25. maja:
10:00 Polska Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania PKB
14:00 Polska Protokół z posiedzenia RPP
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl