Uwaga kieruje się za Ocean.

Słabsze dane makro z Polski nie zaszkodziły złotemu. Sytuacja polityczna za Oceanem uspokoiła się. Wydarzeniem tygodnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek ma zostać przedłużone porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.


Michał Sikora

Złoty w dobrym stylu zakończył miniony tydzień (i rozpoczął obecny) i pomimo słabych danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, znacząco umocnił się względem głównych walut. Rynek spodziewał się gorszych wyników, jednak ujemna roczna dynamika drugiego  z wymienionych odczytów była mimo wszystko negatywną niespodzianką, ale pozostała bez wpływu na notowania.

Kalendarz makroekonomiczny na najbliższe dni prezentuje się dość ubogo, dlatego uwaga inwestorów będzie zapewne skupiona na wydarzeniach zza Oceanu. Donald Trump rozpoczął tournée, w trakcie którego odwiedzi Arabię Saudyjską, Izrael, Belgię oraz Włochy. Zawierucha, jaka przetoczyła się przez media w ostatnim czasie w związku z jego domniemanymi powiązaniami z Rosją, uspokoiła się i wygląda na to, że oskarżenia te były wyłącznie elementem gry politycznej. Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie zatem środowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Inwestorzy będą szczególnie zainteresowani oceną przyczyn spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych na początku roku oraz dyskusją o planach redukcji sumy bilansowej. Czerwcowa podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną  wydawała się już przesądzona, ale mieszane odczyty z amerykańskiej gospodarki w minionych tygodniach i szczególnie rosnące niezadowolenie z polityki prowadzonej przez D. Trump’a spowodowały, że szanse na nią spadły do okolic 70% i sprawa jest wciąż otwarta. Przemawiający w piątek szef Fed z St. Louis, James Bullard, który co prawda nie ma w tym roku prawa głosu, stwierdził nawet, iż projekcja zakładająca jeszcze dwie zwyżki kosztu pieniądza w tym roku jest zbyt agresywna.

Niekorzystnie w ostatnich dniach na notowania dolara wpływają również rosnące ceny ropy. W czwartek w Wiedniu odbędzie się spotkanie grupy OPEC oraz innych producentów „czarnego złota”, którzy mają zdecydować o przedłużeniu trwania porozumienia o ograniczeniu wydobycia o 9 miesięcy, czyli do końca I kw. 2018r. Pewne zagrożenie dla wyceny walut krajów rozwijających się stanowi sytuacja Brazylii. Poza tym perspektywy dla złotego rysują się dobrze, a trend wzrostowy notowań rodzimej waluty pozostaje na razie niezagrożony.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,8361 / 3,8659
EUR/PLN – 4,1773 / 4,2073
USD/PLN – 3,7119 / 3,7419
GBP/PLN – 4,8361 / 4,8801
EUR/USD – 1,1204 / 1,1286

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

23. maja:
8:00 Niemcy PKB
16:00 USA Indeks Fed z Richmond
16:00 USA Sprzedaż nowych domów

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl