Tydzień zaczyna się w środę.

Dziś rozpoczyna się bardziej emocjonująca część tygodnia. Rynek czeka na komunikaty RPP, FOMC oraz EBC. Jutro spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Chin. W piątek publikacja istotnych danych z amerykańskiego rynku prac


Michał Sikora

Można powiedzieć, że tydzień na rynku rozpoczyna się wyjątkowo w środę, gdyż w poprzednich dniach wyraźnie brakowało mocniejszych impulsów do handlu. Opublikowane zostały jedynie słabsze od prognoz odczyty indeksów PMI w Eurostrefie oraz w Polsce, a przedstawiciele EBC intensyfikowali gołębią retoryką, chcąc schłodzić oczekiwania podwyżki stóp procentowych, które zaczęły podbijać notowania wspólnej waluty.

Emocje zatem powinny rozpocząć się dzisiaj wraz z raportem ADP o zmianie zatrudnienia, który ustawi nastroje pod piątkowe dane o liczbie utworzonych nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Niedługo potem na rynek trafi komunikat RPP po posiedzeniu, na którym zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionych poziomach. Interesujące będzie stanowisko Rady w obliczu słabszych ostatnio krajowych danych, które zdają się potwierdzać wcześniejsze prognozy, mówiące o tym, iż nie należy spodziewać się zacieśniania polityki pieniężnej wcześniej niż w 2018r.

Wieczorem natomiast inwestorzy poznają sprawozdanie z ostatniego posiedzenia FOMC. Mimo różnych i często bardzo odważnych opinii prezentowanych przez poszczególnych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, ocena rynku pozostaje na razie niezmienna i nadal spodziewa się on jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku – w czerwcu oraz grudniu. Jutro banki centralne pozostaną w centrum uwagi, gdyż opublikowany zostanie z kolei raport z ostatniego posiedzenia EBC. Jednak pierwsze skrzypce czwartkowej sesji będzie odgrywało spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Donald Trump już wcześniej określił je jako „bardzo trudne” i ciekawe, czy w swoim stylu zaatakuje rozmówcę zarzutami w kwestiach handlu oraz manipulowania kursem walutowym.

Tydzień zakończy odczyt tzw. payrollsów, które są jednym z kluczowych wskaźników branych pod uwagę przez Fed przy podejmowaniu decyzji w sprawie polityki pieniężnej. Podobnie jak poprzednimi razy, warto przy tej okazji zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu wynagrodzeń, która mocno rzutuje na perspektywy inflacji. Złoty po chwilowej korekcie ponownie nabiera sił i póki co wygląda na to, że ostatnie osłabienie notowań było jedynie okazją do ponownego otwarcia długich pozycji w polskiej walucie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,9466 / 3,9766
EUR/PLN – 4,2162 / 4,2462
USD/PLN – 3,9480 / 3,9780
GBP/PLN – 4,9305 / 4,9746
EUR/USD – 1,0640 / 1,0721

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. kwietnia:
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

6. kwietnia:
9:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
9:15 Szwajcaria Inflacja
13:30 Eurostrefa Protokół z posiedzenia EBC
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl