Trump(don’t)care.

Złoty znów mocniejszy. Stanowisko RPP w kwestii podwyżki stóp procentowych przesuwa się nieco w jastrzębim kierunku. Narastają wątpliwości co do możliwości skutecznego wprowadzenia reform D. Trump’a. Zbliża się dzień uruchomienia oficjalnej procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Michał Sikora

Złoty zaliczył udaną sesje w czwartek, zbliżając się mocno do ostatnich lokalnych poziomów wsparcia, szczególnie w relacji do euro i dolara. W pewnej mierze może być to zasługą przesunięcia nieco stanowiska Rady Polityki Pieniężnej w bardziej jastrzębią stronę. W opublikowanym wczoraj komunikacie znalazła się informacja, iż w przypadku przekroczenia przez inflację wartości przewidzianej w marcowej prognozie uzasadnione będzie rozważenie szybszego podwyższenia stóp procentowych.

Pełniejsza ocena perspektyw polityki pieniężnej będzie możliwa po zapoznaniu się z wynikami kolejnej projekcji, czyli w lipcu. Bazowym scenariuszem nadal jednak pozostaje strategia czekania i obserwacji, a wykonanie ewentualnego ruchu w kierunku zacieśniania pasa planowane jest raczej na 2018r.

Większy wpływ na umocnienie złotego miało dalsze pogorszenie nastrojów względem dolara. Euforia związana z prezydenturą D. Trump’a coraz bardziej zanika, a w jej miejsce narastają wątpliwości co do realności wprowadzenia planowanych reform w życie. Do zaplanowanego na wczoraj głosowania nad zmianami w systemie ubezpieczeń zdrowotnych ostatecznie jednak nie doszło. Ma się ono odbyć dzisiaj w godzinach wieczornych, ale mówi się, że Trump może po prostu porzucić walkę o tę sprawę.

O ile reforma zdrowotna nie jest tak istotna dla rynku, to fakt, że nowy prezydent ma tylu przeciwników wśród samych teoretycznie sprzyjających mu Republikanów już tak. Obecne perturbacje i problemy z przeforsowaniem ustawy rzutują bowiem na postrzeganie szans przeprowadzenia kolejnych zmian, w szczególności sztandarowej reformy, jaką ma być nowa ordynacja podatkowa. Przechodząc do danych makro zza Oceanu, wczorajszy odczyt liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych wypadł poniżej oczekiwań, osiągając 7-tygodniowe maksimum. Z kolei, wystąpienie prezes Fed, J. Yellen, zgodnie z oczekiwaniami nie wniosło nic nowego po ubiegłotygodniowym posiedzeniu FOMC.

Dziś na rynek napłynęły ponownie dobre odczyty indeksów PMI w krajach Eurostrefy, sprzyjając notowaniom wspólnej waluty oraz złotego. Powoli wygasa impuls wzrostowy na funcie związany z bardzo dobrymi odczytami inflacji i sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. A już w najbliższą środę premier T. May oficjalnie uruchomi procedurę wyjścia z UE – wydarzenia bez precedensu, które zapewne pozostawi notowania brytyjskiej waluty mocno chwiejne jeszcze przez długie miesiące.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 3,9758 / 4,0058
EUR/PLN – 4,2537 / 4,2837
USD/PLN – 3,9365 / 3,9664
GBP/PLN – 4,9113 / 4,9567
EUR/USD – 1,0769 / 1,0849

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

24. marca:
14:45 USA Indeks PMI usług

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl