Polityka za Oceanem ponownie w centrum uwagi

Złoty przystopowany. Pogorszenie nastrojów skłania rynek do realizacji zysków z ryzykownych aktywów. D. Trump może mieć problemy z przeforsowaniem zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych oraz pozostałych planowanych reform. Ponownie mocno tanieje ropa.


Michał Sikora

Dobra passa złotego dobiegła końca, przynajmniej chwilowo, na półmetku wczorajszej sesji. Pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach skutkuje realizacją zysków z bardziej ryzykownych aktywów, czyli również z długich pozycji na polskiej walucie, i kierowaniem się w stronę bezpieczniejszych inwestycji, wśród których wyróżnia się szczególnie japoński jen. Amerykańskie giełdy zanotowały najgorszą sesję od 5 miesięcy w związku z problemami administracji D. Trump’a z przeforsowaniem zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.

Po tym jak inwestorzy poczuli się rozczarowani gołębim komunikatem FOMC i brakiem perspektyw dla przyspieszenia zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną w tym roku, obecne perturbacje w dalszej mierze pogarszają ich sentyment względem dolara. Prezydent D. Trump zapowiedział bowiem, iż reformą podatkową zajmie się dopiero po uporządkowaniu spraw związanych z ochroną zdrowia.

Tymczasem pojawiają się głosy, iż zarówno Demokraci, jak i Republikanie są przeciwni zmianom proponowanym przez nową administrację. Rzutuje to zatem na rynkowe nastroje, gdyż nie tylko potencjalnie odsuwa w czasie termin podjęcia prac nad nową polityką fiskalną, ale stwarza ryzyko znaczącej opozycji także w stosunku do pozostałych reform zapowiadanych przez D. Trump’a. Zobaczymy, czy w rolę strażaka wcieli się prezes Fed, J. Yellen, i zechce podnieść dolara na duchu swoim jutrzejszym wystąpieniem.

Drugim czynnikiem niekorzystnie odbijającym się na notowaniach walut krajów rozwijających się jest ponowna mocna przecena na rynku ropy. Stąd, istotną rolę może odegrać dzisiejszy tygodniowy raport o stanie zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych. Z pozytywnych informacji można wymienić poprawę nastrojów wokół wspólnej waluty, dzięki wygranej pro-europejskiego kandydata, E. Macron, w pierwszej publicznej debacie przedwyborczej we Francji i malejącym szansom M. Le Pen.

Ponadto, napłynęły dobre dane z Wysp. Odczyt inflacji po raz pierwszy od 4 lat przekroczył 2-procentowy próg, co jest natychmiast dyskontowane w wycenie funta przez pryzmat szybszego niż wcześniej sądzono zacieśniania polityki monetarnej przez Bank Anglii.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,9907 / 4,0206
EUR/PLN – 4,2691 / 4,2991
USD/PLN – 3,9522 / 3,9821
GBP/PLN – 4,9205 / 4,9658
EUR/USD – 1,0766 / 1,0846

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. marca:
15:30 USA Zapasy ropy Crude

23. marca:
10:00 Polska Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
13:45 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen
14:00 Polska Protokół z ostatniego posiedzenia RPP

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl