15-tego wszystko zdarzyć się może.

Złoty słabszy u progu nowego tygodnia. Payrolls’y wypadły znakomicie, ale czarny koń (płaca godzinowa) prawdopodobnie także dorzucił swoje pięć groszy. Rosną głosy za podwyżką stóp procentowych przez EBC w tym roku. Polityka ponownie mocno odciska się na rynku walutowym.


Michał Sikora

Początek nowego tygodnia przynosi znaczące osłabienie notowań złotego i wybijanie nowych lokalnych szczytów na parach z frankiem szwajcarskim oraz euro. Ale po kolei. W piątek polska waluta zaliczyła kolejną udaną sesję, umacniając się szczególnie w następstwie publikacji raportu z rynku pracy za Oceanem.

Dane o liczbie utworzonych nowych miejsc  pracy w sektorze pozarolniczym wypadły znakomicie, potwierdzając wcześniejszy odczyt ADP, i przypieczętowały podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną podczas najbliższego posiedzenia. Ponadto, zmniejszyła się również stopa bezrobocia, co łącznie w ocenie większości komentatorów doprowadziło do sprzedaży faktów i realizacji zysków poprzez zamykanie długich pozycji w dolarze.

Sądzę jednak, że warto tu odnotować także bardzo skromy wzrost płacy godzinowej, która w pewnej mierze jest prognostykiem dla tempa wzrostu inflacji. Przeciętny odczyt również mógł stać się pretekstem do wyprzedaży amerykańskiej waluty, gdyż daje argument przeciw rychłej kolejnej zwyżce kosztu pieniądza, w szczególności zahamowując zapędy tych inwestorów, którzy zaczęli już głośno domagać się nawet 4 podwyżek oprocentowania w bieżącym roku.

Z pewnością nie w smak dolarowi były również doniesienia o tym, iż rzekomo w kręgach Europejskiego Banku Centralnego rozmawiano ostatnio o podwyżce stóp procentowych jeszcze przed końcem roku. Szanse na taki ruch, pierwszy od 7 lat, wyceniane są obecnie na 50%.

Ponownie duże piętno na rynek walutowy zaczynają odciskać wydarzenia polityczne w Europie. Wzrost napięcia na linii Holandia – Turcja potencjalnie wpływa na rosnące poparcie dla partii Geert’a Wilders’a . Ponadto,  środowe wybory w kraju tulipanów ustawią również nastroje pod wybory nad Sekwaną w przyszłym miesiącu. Nawiasem mówiąc, w dniu wyborów w Holandii oraz posiedzenia Fed, czyli 15. marca, w stan oskarżenia postawiony zostanie kandydat na prezydenta Francji, F. Fillon.

Wreszcie, być może dziś premier Wielkiej Brytanii, T. May, otrzyma zielone światło od parlamentu, co pozwoli jej nawet już jutro na oficjalne uruchomienie procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Do tego, dochodzą jeszcze dalsze spadki ceny ropy. Wszystko to sprawia, że inwestorzy będą skłaniać się raczej do wyprzedaży ryzykownych aktywów, jak polski złoty i szukania schronienia np. w bezpieczeństwie franka szwajcarskiego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:50):

CHF/PLN – 4,0276 / 4,0576
EUR/PLN – 4,3219 / 4,3519
USD/PLN – 4,0533 / 4,0833
GBP/PLN – 4,9489 / 4,9942
EUR/USD – 1,0631 / 1,0711

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. marca:
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

14. marca:
7:00 Niemcy Inflacja
10:00 Eurostrefa Produkcja przemysłowa
13:00 Polska Inflacja

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl