Na problemy jedna rada: wal głową w ścianę – to pomaga.

Frank odbija na północ w relacji do złotego. Po południu komunikat po spotkaniu RPP, a jutro posiedzenie EBC i wystąpienie M. Draghi’ego. Fatalne dane z Niemiec. Premier T. May ma problem z przeforsowaniem ustawy ws. wyjścia z UE.


Michał Sikora

W minionych dniach polski złoty bił głową w mur, usiłując umocnić się względem franka (i nie tylko). Próba ta nawet się powiodła i zaowocowała przełamaniem wsparcia oraz zejściem do 4,0360, ale sukces okazał się krótkotrwały. Strona podażowa kolejny raz udowodniła, iż ma sytuację pod kontrolą, przywracając kurs na wcześniejsze poziomy. Dodatkowo, szwajcarską walutę pozytywnie napędziły dziś znacząco wyższe od prognoz dane o inflacji. Co ciekawe, bardzo aktywny na rynku walutowym w minionym miesiącu był Szwajcarski Bank Centralny (SNB), a jego rezerwy wzrosły w lutym najmocniej od 2 lat.

Tymczasem, już od blisko tygodnia polska waluta słabnie względem euro i obecnie handel przebiega w górnym rejonie konsolidacji. Wpływ na to mają z pewnością temat wyborów we Francji, niepewność związana z Brexitem oraz jutrzejsze posiedzenie EBC, z którym związane są nadzieje na pewne zaostrzenie stanowiska M. Draghi’ego w związku z lepszymi ostatnio danymi o inflacji. W oczekiwaniu na spotkanie banku centralnego napłynęły fatalne odczyty z Niemiec.

Zamówienia w przemyśle największej europejskiej gospodarki zmniejszyły się w styczniu aż o 7,4%, notując największy spadek od czasu kryzysu finansowego w 2009r. Ponadto, zawiódł również raport o produkcji przemysłowej. Wszystko to może wywierać pewną presję na osłabienie złotego i wyjście górą z trwającego trendu bocznego. Podobnie wygląda sytuacja na parze USD/PLN. Dolar w bieżącym tygodniu umacnia się, dzięki rosnącemu przekonaniu o podwyżce stóp procentowych w USA podczas najbliższego posiedzenie Rezerwy Federalnej, które graniczy już niemal z pewnością. Inwestorzy pozycjonują się pod piątkowy raport z rynku pracy, który musiałby niesamowicie rozczarować, aby zablokować oczekiwaną decyzję FOMC.

Na tapecie ponownie gości temat Brexitu, a z nim powraca słabość funta. Premier T. May po raz drugi przegrała głosowanie w Izbie Lordów, co stwarza zagrożenie przeciągnięcia się prac nad ustawą i niedotrzymania zaplanowanego na koniec marca ostatecznego terminu uruchomienia procedury wyjścia. Dodatkowo w brytyjską walutę uderzyły kiepskie dane z gospodarki, wskazujące na spadek sprzedaży detalicznej oraz wolniejszy niż się spodziewano wzrost cen mieszkań.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 4,0229 / 4,0530
EUR/PLN – 4,2973 / 4,3274
USD/PLN – 4,0717 / 4,1018
GBP/PLN – 4,9517 / 4,9970
EUR/USD – 1,0521 / 1,0601

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

8. marca:
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
16:30 USA Zapasy ropy Crude

9. marca:
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl