Brak przyzwolenia na mocniejszego złotego.

Dobre nastroje sprzyjają złotemu. Nie ma jednak przyzwolenia na wyjście dołem z konsolidacji. Podwyżka stóp procentowych w USA już prawie przypieczętowana. Czy wyniki wyborów w Holandii i Francji wyrwą złotego z trendu bocznego?


Michał Sikora

Na rynku utrzymują się dobre nastroje i skłonność do ryzyka, co sprzyja złotemu. Wczorajszy rajd sprowadził notowania franka oraz euro do dolnych granic konsolidacji. Czwartkowy poranny handel przyniósł nawet przełamanie tych poziomów, po czym inicjatywę przejęła strona podażowa i kurs powrócił do wcześniej wyznaczonych zakresów wahań, co świadczy o tym, iż na razie jednak nie ma przyzwolenia na większe umocnienie polskiej waluty.

Mimo iż ostatnie wystąpienie D. Trump’a ponownie nie przyniosło żadnych szczegółowych informacji na temat planowanej reformy podatkowej, entuzjazm inwestorów nie przygasł. Zamiast popadać w rozczarowanie skupili się oni na mocno jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed i błyskawicznie rosnących szansach na marcową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Po niemrawym komunikacie z poprzedniego spotkania FOMC, ostatnia bardzo odważna seria wypowiedzi kolejnych regionalnych prezesów Rezerwy Federalnej może nieco dziwić.

W minionych miesiącach inwestorzy rynku terminowego dość dobrze jednak przewidywali posunięcia banku centralnego, stąd skokowy wzrost szans na podwyżkę z 30 do 80% jest wielce wymowny. Zobaczymy, czy zabierająca jutro głos jako ostatnia, J. Yellen, podtrzyma jastrzębi ton swoich przedmówców i postawi kropkę nad „i” w kwestii zmiany kosztu pieniądza. Mimo diametralnej zmiany prawdopodobieństwa przyspieszenia tempa podwyżek, notowania dolara w relacji do złotego pozostają dość stabilne, poruszając się wewnątrz wcześniej wytyczonych granic konsolidacji.

Stąd, można oczekiwać, że i faktyczna decyzja FOMC nie spotka się z jakąś większą reakcją rynku. Co zatem może stać się impulsem do wyrwania polskiej waluty z trendu bocznego? Bardzo możliwe, iż wyjaśnienie sytuacji politycznej w Europie. Już 15. marca odbędą się nie tylko posiedzenie Rezerwy Federalnej, ale również wybory parlamentarne w Holandii, w której niektóre środowiska, tak jak we Francji, otwarcie mówią o pójściu śladem Wielkiej Brytanii i opuszczeniu Unii Europejskiej.

A skoro o wilku mowa, to również na Wyspach sytuacja się nieco skomplikowała wobec planów rozpisania powtórnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Tymczasem, ostateczny termin uruchomienia  procedury wyjścia, ustalony na koniec marca, już tuż tuż…

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 4,0239 / 4,0539
EUR/PLN – 4,2751 / 4,3050
USD/PLN – 4,0644 / 4,0943
GBP/PLN – 4,9883 / 5,0307
EUR/USD – 1,0480 / 1,0560

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. marca:
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl