Sternik Trump.

Kolejne komentarze D. Trump’a i jego ludzi nadają ton notowaniom rynku walutowego. Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Meksyku mają pracować nad nową relacją. Tydzień banków centralnych i publikacji danych makro. Dziś posiedzenie FOMC i ważny odczyt o zapasach ropy.


Michał Sikora

Sternik Trump

Rynki finansowe nadal pozostają pod przemożnym wpływem, a nawet sterownictwem D. Trump’a. Co powie nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, to inwestorzy posłusznie realizują. Słowa, iż dolar jest zbyt mocny spotkały się z natychmiastową wyprzedażą amerykańskiej waluty.

Kolejny komentarz osoby z otoczenia głowy Białego Domu, iż euro jest niedowartościowane wywołał aprecjację wspólnej waluty. Niedoszacowany jen?  – proszę bardzo, podbijamy notowania japońskiej waluty. Taka polityka jest jednak nie do utrzymania w dłuższym terminie.

Nie można oskarżać oraz zrywać czy renegocjować każde układy, by odnosić wyłącznie korzyści tylko dlatego, że „America first”. Budowanie autorytetu w ten sposób będzie prawdopodobnie miało krótkie nogi. Albo nowy prezydent wraz z jego administracją będą się też uczyć nowej roli i sytuacja zacznie się normalizować, albo z czasem ich niekonwencjonalność zwyczajnie znudzi się mediom i spowoduje również określone reakcje ze strony rządzących innych państw, które zapewne nie przyniosą korzyści nikomu. Podobno D. Trump rozmawiał z prezydentem Meksyku, E. Neto, o pracy nad nową i uczciwą relacją, więc jakieś szanse poprawy są.

Uwaga skierowana dziś na Amerykę

Tymczasem bieżący tydzień upływa pod znakiem posiedzeń banków centralnych oraz publikacji licznych danych makroekonomicznych. Po Banku Japonii, dziś swoje spotkanie odbędzie Rezerwa Federalna, a jutro Bank Anglii.

Rynek nie spodziewa się, by FOMC zmienił stopy procentowe, ale czeka na wskazówki co do terminu kolejnej podwyżki. Ponadto, ewentualny jastrzębi komunikat mógłby nieco podratować upadającego ostatnio dolara, któremu doskwierają również słabe odczyty. Dziś również opublikowane zostaną jeszcze istotne dane z punktu widzenia notowań ropy. Podany wczoraj szacunkowy wzrost zapasów surowca w USA był prawie 2-krotnie wyższy od oczekiwań i, jeśli się potwierdzi, może wywołać tąpnięcie cen „czarnego złota” oraz wątpliwości co do skuteczności porozumienia OPEC o ograniczeniu produkcji.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 4,0374 / 4,0673
EUR/PLN – 4,3036 / 4,3336
USD/PLN – 3,9886 / 4,0175
GBP/PLN – 5,0344 / 5,0774
EUR/USD – 1,0755 / 1,0835

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

1. lutego:
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
16:00 USA Indeks ISM przemysłu
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa

2. lutego:
9:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl