Dolar na rozdrożu.

Wysokie oczekiwania przed odczytem sprzedaży detalicznej w USA. EBC podzielone  w kwestii przedłużenia luzowania. Europa ma więcej do stracenia na Brexicie niż Wielka Brytania wg prezesa Banku Anglii. Dziś rewizja ratingu Polski.


Michał Sikora

Szeroki rynek

Podczas swojej pierwszej konferencji D. Trump nie przedstawił żadnych konkretów odnośnie zapowiadanych stymulacji fiskalnej czy wzrostu wydatków budżetowych, czym mocno rozczarował rozentuzjazmowanych inwestorów. Notowania dolara poszybowały ostro w dół i w kolejnych dniach utrzymuje się pewna niechęć do amerykańskiej waluty, która otrzymała drugi cios po wcześniejszym gołębim komunikacie z ostatniego posiedzenia FOMC.

Sytuacja jednak nadal nie jest jednoznaczna: oczekiwania przed dzisiejszym odczytem sprzedaży detalicznej są bardzo wysokie i, jeśli dane nie zawiodą, wiara w dolara może szybko powrócić. Scenariusz odwrotny z kolei, powinien przyczynić się do przełamania nadgryzionego wczoraj wsparcia na 4,10 i otwarcia drogi w okolice 4,03 w relacji do złotego. Tymczasem w czwartek opublikowane zostało sprawozdanie z ostatniego posiedzenia EBC, które pokazało, że głosy w kwestii przedłużenia luzowania były mocno podzielone, co zostało odebrane przez rynek jako możliwość bardziej jastrzębiej retoryki ze strony Mario Draghi’ego w kolejnych miesiącach. Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się w przyszły czwartek.

Nieco w cieniu wydarzeń zza Oceanu pozostało przemówienie Marka Carney’a przed Komisją Skarbu brytyjskiego parlamentu. Prezes Banku Anglii powiedział, iż: „wyjście z UE nie jest już największym zagrożeniem dla stabilności finansowej kraju, a jego konsekwencje bardziej uderzą w Europę niż Wielką Brytanię”.

Polska

Zapiski z ostatniego posiedzenia RPP nie dały jednak jastrzębiego sygnału złotemu. Komunikat był dość ostrożny, a prezes NBP stwierdził, iż nie widzi możliwości podwyżki stóp procentowych w tym roku. Dzisiejsze decyzje ratingowe ogłoszone zostaną zapewne po zakończeniu sesji, stąd ewentualna reakcja nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu. Rynek oczekuje jednak utrzymania statusu quo.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 4,0705 / 4,1016
EUR/PLN – 4,3581 / 4,3882
USD/PLN – 4,0915 / 4,1216
GBP/PLN – 4,9806 / 5,0226
EUR/USD – 1,0616 / 1,0695

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. stycznia:
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
Polska Rewizja ratingu Polski przez agencje Fitch i Moody’s

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl