Dopóki piłka w grze.

Piątkowy pakiet danych przywrócił dolara na wzrostową ścieżkę. Bieżący tydzień przyniesie szereg wystąpień przedstawicieli Fed z J. Yellen na czele. Funt ponownie znalazł się pod zwiększoną presją. Poprawia się klimat wokół złotego.


Michał Sikora

Szeroki rynek

Z początkiem nowego tygodnia dolar odzyskuje siły po kilku dniach spadków. Piątkowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym był niezbyt imponujący. Okazało się, że w minionym miesiącu utworzono o 20 tysięcy nowych  miejsca pracy mniej niż prognozowano. Podobnie jednak jak poprzednio, znacząco w górę zrewidowano odczyt za ubiegły okres i co istotne, wyższy niż się spodziewano był wzrost wynagrodzeń, co z kolei podtrzymuje oczekiwania inflacyjne.

W związku z tym ostatecznie piątkowy pakiet danych przywrócił dolara na ścieżkę wzrostową po pewnej realizacji zysków zapoczątkowanej przez gołębi komunikat z ostatniego posiedzenia FOMC. Kalendarz makroekonomiczny bieżącego tygodnia będzie ubogi w odczyty zza Oceanu, ale za to obfitujący w wystąpienia rozmaitych przedstawicieli Fed z szefową, J. Yellen, na czele. Pewnych emocji mogą dostarczać również informacje z otoczenia politycznego D. Trump’a.

Pod zwiększoną presją ponownie znalazł się funt po wywiadzie, jakiego udzieliła premier Wielkiej Brytanii, Theresa May. Zapowiedziała ona, iż pełna kontrola nad granicami będzie ważniejsze od dostępu do unijnego rynku. Zostało to jednoznacznie odczytane jako kolejne wezwanie do realizacji wyjścia z Unii Europejskiej w „twardej” formie. W najbliższych dniach powinien zostać opublikowany kluczowy z tego punktu widzenia wyrok Sądu Najwyższego, który zdecyduje, czy premier do uchwalenia ustawy ws. Brexitu będzie potrzebowała zgody Parlamentu.   

Sytuacja złotego

Po dobrym ubiegłym tygodniu złoty obecnie nieco traci. Dobre ostatnie odczyty inflacji oraz indeksu PMI przemysłu poprawiły nastroje wokół polskiej waluty i wydaje się, że położyły też kres możliwemu powrotowi dyskusji o obniżce stóp procentowych. Co więcej, jeśli rozpoczynająca jutro swoje posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej dałaby jastrzębi komunikat, mogłaby dać impuls do dalszego umocnienia złotego. Szczególnie wobec franka szwajcarskiego, gdzie przestrzeń do spadków jest największa, gdyż kolejne istotne wsparcie stanowi dopiero poziom 4,02. Wygląda też, że ograniczone zostało również ryzyko związane z piątkową rewizją ratingu Polski, choć jak pokazał ubiegły rok, dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 4,0812 / 4,1122
EUR/PLN – 4,3677 / 4,3967
USD/PLN – 4,1457 / 4,1749
GBP/PLN – 5,0307 / 5,0726
EUR/USD – 1,0501 / 1,0579

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

9. stycznia:
21:00 USA Kredyt konsumencki

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl