Złoty na fali, jak długo?

Złoty dynamicznie zyskuje. Jutro posiedzenie EBC, na którym mogą zapaść kluczowe decyzje. Powraca temat Brexitu, który znacząco osłabia notowania funta.


Michał Sikora

Złoty na fali.

Złoty wreszcie wziął się do roboty. Jak to często bywa, notowania zawróciły w momencie, kiedy wszyscy byli przekonani, że jedyna słuszna droga prowadzi na północ. Drugim argumentem przemawiającym za korektą był fakt, iż notowania pary EUR/PLN dotarły do poziomów, które zatrzymały rajdy w styczniu oraz czerwcu i okazały się zaporą nie do przejścia również tym razem.

Złoty dynamicznie zyskuje pomimo, iż notowania eurodolara zachowują się stabilnie. Polska waluta jest również mocniejsza od dewiz państw regionu. Przyczyn zatem należy upatrywać w czynnikach wewnętrznych, czyli opóźnionej reakcji na pozytywnie zaskakującą piątkową decyzję agencji S&P o podniesieniu perspektywy ratingu Polski.

Z tego też powodu, trwałość obecnego ruchu mocno zależeć będzie od decyzji, jakie zapadną podczas jutrzejszego posiedzenia EBC, o ile w ogóle zostaną podjęte jakiekolwiek postanowienia. Rynek spodziewa się przedłużenia wygasającego w marcu programu skupu aktywów, jednak wielkość dalszej stymulacji pozostaje niewiadomą.

Wykluczona nie jest również możliwość powolnego wygaszania luzowania ilościowego. Zacieśnianie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, porozumienie OPEC i związany z nim wzrost cen surowców przekładają się również na wzrost oczekiwań inflacyjnych w pozostałych częściach globu. Stąd również EBC musi zacząć myśleć nad zaciskaniem pasa.

Powraca temat Brexitu.

Jak bumerang powraca temat Brexitu, a z nim znaczące spadki notowań funta. Dziś odbędzie się debata parlamentarna i głosowanie nad harmonogramem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponieważ premier T. May jest zdeterminowana by dokonać dzieła jak najszybciej, a do tego w „twardej” wersji, nastroje wokół funta znacząco podupadły.

Ponadto, od poniedziałku Sąd Najwyższy zaczął rozpatrywać odwołanie od decyzji Wysokiego Trybunału, zgodnie z którą uchwalenie ustawy w sprawie Brexitu miałoby wymagać akceptacji Parlamentu. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie jednak dopiero w styczniu. Brytyjska waluta otrzymała dziś również cios w postaci słabego odczytu produkcji przemysłowej, która skurczyła się w październiku, a spodziewano się wzrostu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 4,0797 / 4,1106
EUR/PLN – 4,4090 / 4,4400
USD/PLN – 4,1148 / 4,1448
GBP/PLN – 5,1807 / 5,2256
EUR/USD – 1,0693 / 1,0771

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

7. grudnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude

8. grudnia:
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghi’ego
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl