Dramat złotego.

Dramat złotego pogłębia się, a czeka go szereg kolejnych istotnych wydarzeń. Dziś rewizja ratingu Polski. Rosnące ceny ropy oraz plotki o lepszym jutrze w Europie powodują lekką wyprzedaż dolara.


Michał Sikora

Czarna passa złotego.

Dramat złotego oraz kredytobiorców walutowych trwa nadal, a nawet się pogłębia. Co gorsza, zbliża się szereg wydarzeń, które mogą dostarczyć kolejnych ciosów polskiej walucie.

Już dziś agencja Standard & Poor’s dokona rewizji ratingu Polski i choć żadne zmiany nie są spodziewane, to wszyscy pamiętają styczniowy szok spowodowany przez tę instytucję. A sytuacja wewnętrzna nie zachwyca – najnowsze dane GUS o PKB pokazały, iż tempo wzrostu w III kw. było niższe niż wcześniej szacowano, natomiast inflacja się podnosi.

Lokalnych czynników ryzyka nie brakuje, podobnie jak i zagrożeń z zewnątrz. Jeszcze dziś opublikowany zostanie ważny odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, który prawdopodobnie wypadnie dobrze i umocni dolara. Ponadto, niedzielne referendum konstytucyjne we Włoszech skutecznie podbija popyt na bezpieczeństwo kosztem aktywów krajów rozwijających się.

W dalszej kolejności nastąpi najpewniej podwyżka stóp procentowych w USA i pojawią się informacje, co do tempa podwyżek w przyszłym roku. Wszystko zatem sprzysięga się przeciwko złotemu i paradoksalnie jest to jedyny argument za tym, że może być lepiej. Pewnego pocieszenia dostarcza również fakt, iż notowania euro dotarły do poziomów, które zatrzymały rajdy w styczniu (obniżka ratingu przez S&P) oraz czerwcu (brytyjskie referendum).

Wyhamowanie dolara.

Wczorajsze dane z USA miały mieszany wydźwięk. Z jednej strony, większa niż oczekiwano okazała się liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w minionym tygodniu. Z drugiej, mocniejsze dane napłynęły na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz sytuacji w przemyśle. Indeks ISM urósł do najwyższego poziomu od 5 miesięcy. Ponadto, hamująco dla wzrostu notowań dolara zadziałały wczoraj rosnące ceny ropy.

Amerykańska waluta traciła względem euro również na skutek ponownie wypuszczanych pogłosek o tym, iż EBC może ogłosić wygaszanie programu stymulacji gospodarki. Z kolei, nadzieje na to, że Wielka Brytania zachowa dostęp do wspólnego rynku Unii Europejskiej po jej opuszczeniu przyczyniają się do znacznego umocnienia notowań funta.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:15):

CHF/PLN – 4,1610 / 4,1910
EUR/PLN – 4,4742 / 4,5043
USD/PLN – 4,1967 / 4,2266
GBP/PLN – 5,2990 / 5,3443
EUR/USD – 1,0612 / 1,0690

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. grudnia:
14:30 USA Średnia płaca godzinowa
14:30 USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
14:30 USA Stopa bezrobocia
Polska Rewizja ratingu przez agencję Standard & Poor’s

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl